Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ASO 2. OSB 26 Yeni Fabrika ve Altyapı Açılış Töreni”nde konuştu.

Ankara’da 26 fabrikanın toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Bu üretim tesisleri, salgının başından beri ‘yandık, bittik, battık’ diyerek millete karamsarlık pompalayan felaket tellallarına en güzel cevaptır” dedi. Erdoğan, 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7’lik büyüme yakalandığını, ikinci çeyreğin de ciddi bir büyümeyle kapatılacağını söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Bu fabrikaların tamamı salgın sürecinde yatırımlarını tamamlayarak faaliyete geçmiştir. Bu üretim tesisleri, salgının başından beri ‘yandık, bittik, battık’ diyerek millete karamsarlık pompalayan felaket tellallarına en güzel cevaptır. Toplam 1 milyar 600 milyon liralık yatırım bedeliyle hayata geçen bu fabrikalar salgın döneminde 1670 kardeşimize iş imkanı sundu. Türkiye’nin kapasitesini Türk sanayisinin gücünü görmek isteyenleri sırça köşklerinden ahkam kesmek yerine, burayı ziyarete davet ediyorum.

”İKİNCİ ÇEYREĞİ CİDDİ BİR BÜYÜMEYLE KAPATACAĞIZ”

Türkiye, kendi ülkelerine yabancıların gözünden bakan özgüven yoksunlarına rağmen ekonomide, tarımda, ticarette başarı çıtasını daha yükseğe taşımaktadır. 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7’lik büyümeyi yakaladık, inşallah ikinci çeyreği de ciddi bir büyümeyle kapatacağız. İnşallah 2021 yılını temel göstergelerin tamamında tahminlerin de ötesine geçen başarı grafiğiyle taçlandıracağımıza inanıyorum.

”TÜRKİYE ÜRETİM VE İHRACATTA DÜNYADA ARTIK YENİ BİR LİGE YÜKSELİYOR”

Türkiye bir taraftan ayağına vurulan prangaları parçalarken, diğer taraftan özellikle üretim ve ihracatta dünyada artık yeni bir lige yükseliyor.

”MERHAMETLİ BÜYÜME PRENSİBİNİ GÖZETMEMİZ GEREK”

Ekosistemi tahrip eden her adımın sonu felakettir. Bunun için vahşi büyüme yerine her alanda merhametli büyüme prensibini gözetmemiz gerektiğine inanıyorum. Önümüzdeki dönemde yeşil ekonominin gerisinde kalmamak için ilave tedbirleri hayata geçireceğiz. Çevreye zarar veren her teknoloji hayatımızı ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın namlusu insana dönmüş silahtan başka bir şey değildir.”

Kaynak: ntv.com.tr