2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nda Çinli sporcu  erkekler snowboard dalında altın madalya almasıyla Çin altın madalya sayısını altıya yükseltti. Team China ve Z Kuşağı sporcuları, Çin sosyal medyasında büyük ilgi odağı oldu. Analistler, Olimpiyatların açılış töreni de dâhil olmak üzere performansların ülkenin gelecekteki yeni imajını gösterdiğini söyledi.

Su’nun salı günü elde ettiği zafer, ülkenin şimdiye kadarki en Kış Oyunları altın madalya rekorunu kırmasını sağladı. Çin şu anda Kış Olimpiyatları madalya tablosunda altı altın, dört gümüş ve iki bronzla altıncı sırada yer alıyor.

FENER FESTİVALİ İLE ÇİFTE COŞKU

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları sürerken salı günü kutlanan Fener Festivalinde sporcular, gönüllüler ve diğer birçok personel, geleneksel Çin festivaline özel atıştırmalıklar ile eğlenceli anlar yaşadı.

Snowboardcu yıldız Gu Ailing, salı günü kadınlar serbest kayak pistinde gümüş madalya aldıktan sonra, o gün en sevdiği “siyah susamlı pirinç topları” yiyerek herkesin

Snowboardcu Gu Ailing Olimpiyat Köyü’nde yemek videosu paylaşırken

Fener Bayramı’nı kutladı. Olimpiyat kantinlerinin ne tür pirinç topları sunacağını ve yabancı sporcuların Kış Olimpiyatları’nda sunulan geleneksel Çin yemeklerinden tatmaları sağlanacak. Çin basınında çıkan haberlere göre, Amerikalı atlet Julia Marino, Olimpiyat Köyü’ndeki ilk haftasında 200’den fazla “köfte topları” yiyerek Çin yemeklerini çok sevdiğini gösterdi.
Çek Cumhuriyeti’nden buz dansçısı Natalie Taschlerova, Global Times’a verdiği demeçte, el işi süslemelerinin çok güzel olduğunu ve pirinç toplarının yediği en lezzetli yemek olduğunu kaydetti.