Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nın hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas’ın açıklamalarına değinen Üstün, “Burak Elmas’ın seçilmesi sonrası Fenerbahçe ile en azından yönetim bazında bir yakınlaşma görüyoruz. Bunu da birbirleri ile paslaşarak yapıyorlar gibi geliyor bana. Federasyonun başarısız olduğunu bizlerde hep söylüyoruz. Bu noktalarda yaptığı eleştirelde son derece haklı. Başkan Elmas’ın açıklamalarında oldukça sert ifadelerde var. Oldukça ciddi ithamlarda var. ‘Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yöneticileri, sadece bu bataklık düzeni sürdürme niyetinde değiller, Galatasaray’ın bu bataklığı kurutma ve şeffaflık talebine de karşı durumdalar.’ Bu oldukça ciddi bir suçlama. ‘Yapamıyorsunuz gideceksiniz. Bu kurullar devam ederse, yayın ihalesine değerli markamızı sokmamak için hazırlığa başladık. Gerekirse yayın havuzundan çıkmaya hazırız.’ Biz bu söylemleri özellikle Aziz Yıldırım’dan çok sık duyduk. Kulüpler zaman zaman bu çıkışları yapıyorlar ama sonu pek gelmiyor. Şimdi buradan bir şey çıkar mı? Çıkabilir. Bu sefer durumlar farklı. Döviz kurlarındaki yükseliş edeniyle herhangi bir firmanın çok yüksek bedellerle yayın ihalesine gireceklerini düşünmüyorum. Birkaç büyük kulüp birlik olup restler çekebilir. En azından yayınlatmayabilirler maçlarını. Fakat bugüne kadar bu tip çıkışların sonunu gelmediğini gördük. Fenerbahçe-Galatasaray yakınlaşmasının sonucunda ortak hareket ederlerse çok ciddi bir güç oluşturabilirler. Buradaki soru ortak hareket edebilirler mi?” dedi.

“SİSTEM ÇOK KÖTÜ”

TFF Merkez Hakem Kurulu (MHK), 2022 yılında FIFA kokartı takacak hakemleri açıkladığını belirten Üstün, “Hemen hemen her FIFA kokart döneminde benzer şeyler oluyor. Sürpriz isimler girebiliyor ya da çıkabiliyor. FIFA kokortını henüz almamışken nispeten daha genç bir hakeme o sezon vermezseniz o problem değil ama FIFA kokartını verdiğiniz bir hakemi çıkartıp ondan sonrada kendi liginizde maç yönettirdiğiniz zaman iş biraz çetrefilleşiyor. Gerçi hiçbir şey fark etmiyor. Bizler FIFA kokortlı hakemlerinde neler yaptığını da biliyoruz. Zorbay Küçük diğer hakemlerden önde veya geride olan biri değil benim için. Nerdeyse tamamı kötü. Çünkü sistem çok kötü.” diye konuştu.

“RAKAMLAR BUZDAĞININ GÖRÜNEN BİR KISMI”

FIFA tarafından yayınlanan Uluslararası Transferlerde Aracılar Raporu’nun ayrıntılarına giren üstün, “Futbolda, 2021 yılında dünya genelinde kulüplerin aracılık hizmetleri için 500,8 milyon dolar ödediği belirlendi. Bana sanki daha fazla olması gerektiği gibi geliyor. Türkiye’de çok enteresan bir şekilde 10. Sırada bu listeye girmiş. İngiltere (133,3 milyon dolar), Almanya (84,3 milyon dolar), İtalya (73,5 milyon dolar), İspanya (34,8 milyon dolar), Fransa (30,3 milyon dolar) ve Portekiz’in (29,3 milyon dolar) yaptıkları aracı harcamaları, dünya çapındaki harcanın yüzde 77’sini kapsıyor. Kulüplerin aracılık hizmet bedeli harcamalarına göre ilk on federasyon arasında Türkiye de yer aldı. Türk futbol takımları aracılık hizmet bedeli için bu yıl 9,6 milyon dolar ödedi ve FIFA’nın en fazla aracılık hizmeti harcaması yapan ülkeler listesinde 10. sırada yer aldı. Gerçek rakamlar her yerde tam olarak gösterilmiyor. Futboliks belgelerinde denizaşırı hesaplarla ilgili birçok belge yayınlanmıştı. Ben bu rakamların buz dağının görünen bir kısmı olduğunu düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

FIVB KADINLAR DÜNYA KULÜPLER ŞAMPİYONASI

Behçet Üstün, Ankara’da düzenlenen FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’na da değinerek, “Şampiyonanın Açılış maçında Minas, Altai’ı 3-0’la geçti. Diğer maçta Fenerbahçe Opet – Conegliano ile karşılaştı. Conegliano çok iyiydi, Fenerbahçe de çok kötü. Servis karşılanamadı, doğal olarak hücum edilemedi. Baştan mağlubiyet kabul edilmiş gibiydi. VakıfBank ilk maçında Altai’yi yendi. VakıfBank ve Minas gruptan çıkmayı başardı. Kendi aralarında oynayacakları maçta grup birincisi ve ikincisi belli olacak.” ifadelerini kullandı.