China Daily

Salı günü yürürlüğe giren yeni Telif Hakları Yasası’nın Çin’in fikri mülkiyet haklarının daha iyi korunması konusunda bir dönüm noktası olmasının yanı sıra, eğlence ve haber yayınlarını etkilemesi bekleniyor.

Çin’in en yüksek yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi’nin 11 sayılı yasayı düzeltme kararından sonra yeni yasanın uygulanmasının neredeyse 6 ayı bulması, yetkililerin yasanın düzeltilmesine verdiği önemi gösteriyor.

Düzeltilen yasa telif hakkı sahiplerinin kendi haklarını korumak için ekonomik güçleri kullanmasını destekliyor. Yasa ciddi ihlal vakalarında normal tazminat miktarını aşan ve toplam miktarın beş katından az olan zarar miktarlarının ileri sürülebileceğini belirterek, yasal tazminat tavanını 500 bin yuan’dan (78,540 dolar) 5 milyon yuan’a çıkarıyor.

Yeni yasa ayrıca, hakkı ihlal edenin ihlalden kaynaklanan gelirlerle ilgili bilgileri sunmayı reddetmesi ya da yanlış bilgiler sunması durumunda, hak sahibinin kanıt yükümlülüğünü azaltarak, ihlalden kaynaklanan zararların kanıtlanması yükünü de ona göre ayarlıyor.

KANITLAR DOĞRULTUSUNDA TAZMİNAT MİKTARI BELİRLENEBİLİR

Mahkeme hak sahibinin iddiaları ve sunduğu kanıtlara dayanarak tazminat miktarını belirleyebilir. Bu eğer telif haklarını ihlal eden kişiler ya da işletmeler hesaplarında düzenlemeler yaparak gerçek gelirlerini gizlerlerse, ceza olarak daha yüksek miktarlar ödeyebilecekleri anlamına geliyor.

Yeni yasa böylece sinema çalışmaları için telif hakları korumasının kapsamını, bu haklarını daha iyi savunulmasına yardımcı olarak, genişletiyor. Bu sadece ilgili uluslararası anlaşmalara uygun bir düzenleme değil, aynı zamanda görsel işitsel endüstrideki yeni tip çalışmaların telif haklarını korumaya da yardımcı olacak. Örneğin, kısa videolar ve canlı oyunlar gibi yeni görsel işitsel programların yasal statülerinin değerlendirilmesi her zaman zor olmuştur ve ancak “filmle ilgili işler” başlığı altında korunabilmiştir. Ama yeni yasa herhangi bir görsel işitsel işin telif hakkının, yasal “orijinallik” koşullarına uygun olması durumunda korunacağını açıkça belirtiyor.

Fikri mülkiyet haklarının korunması Çin’in yönetişim sisteminin modernleştirilmesi, yönetişim kapasitesi, yüksek kaliteli kalkınma, halkın refahı ve genel dışa açılma ve ulusal güvenlik üzerinde etkili oluyor.