Filipinler’den çok sayıda uzman, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), Covid-19’un kökenine yönelik araştırma planına Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Fort Detrick askeri üssündeki biyolojik laboratuvarı da dahil etmesi için dün internette imza kampanyası başlattı.

Filipinler merkezli Pwersa gazetesinin köşe yazarı Herman Tiu Laurel DSÖ’ye yazdığı açık mektupta, Fort Detrick askeri üssündeki biyolojik laboratuvarın 2019’da “ulusal güvenlik endişeleri” nedeniyle kapatıldığını hatırlatarak, birçok ülkenin, ABD’de 2019’un sonundan önce alınan kan örneklerinde Covid-19 antikoruna rastlandığını bildiğini, bu nedenle Fort Detrick’teki laboratuvarın da denetlemesini talep ettiğini aktardı.

Herman, Covid-19’un kaynağıyla ilgili araştırmaların siyasileştirilmesine karşı çıktığını söyleyerek, bazı ülkelerin ırkçı uygulamalarını eleştirdi. Dünyaya dayanışma ve rasyonaliteye dönüş çağrısında bulunan Herman, virüsün kökenine dair araştırmalara bilimin öncülük etmesi gerektiğini dile getirdi.

Kampanyaya katılan Filipinler’in ABD Büyükelçiliği eski Basın Müşaviri Ado Paglinawan’ın “Irkçılık Virüsünün Aşısı Yok” adlı yeni kitabı dün çıktı. Ado Paglinawan, kitabında ırkçılığın insanlara Covid-19’dan daha çok zarar verdiğine dikkat çekiyor.