Filistin Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından bugün yapılan açıklamada, El Cezire muhabiri Shireen Abu Akleh’in ölümüne neden olan İsrail askeri operasyonunu şiddetle kınandı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin söz konusu olayda dehşet verici bir suç işlediğini ve bunun tüm sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini söyledi. Abbas Shireen Abu Akleh’in ölümünden derin üzüntü duyduklarını belirtti.

Katar’ın El Cezire televizyonu da sosyal medya hesapları aracılığıyla İsrail’in askeri harekatını ve Shireen Abu Akleh’in öldürülmesini şiddetle kınayan ve yasalara göre saldırganlar hakkında dava açma ve sorumlu tutma sözü veren kısa bir açıklama yayınladı. Aynı zamanda El Cezire, uluslararası toplumu İsrail hükümetini olaydan dolayı ortaklaşa kınamaya ve sorumlu tutmaya çağırdı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise, sosyal medya hesabından yaptığı konuşmada, İsrail’in Filistin tarafına Shireen Abu Akleh’in ölümüyle ilgili ortak bir patolojik soruşturma yürütmeyi önerdiğini söyledi. Lapid, çatışma bölgelerinde gazetecilerin korunması gerektiğini ve herkesin gerçeği öğrenme sorumluluğu olduğunu dile getirdi. Ancak İsrail güvenlik güçlerinin İsraillilere yönelik terörist saldırıları önlemek için gerektiğinde çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.