Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın Diplomatik Danışmanı Majdi Khaldi, Filistin’in Xinjiang meselesiyle Çin’in içişlerine müdahale edilmesine kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

Khaldi, dün Çin’in Filistin Ofisi Başkanı Guo Wei ile yaptığı telefon görüşmesinde, Çin’in toprak bütünlüğünü, egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını koruma çabalarına tam destek verdiklerini kaydetti.

Khaldi, Çin hükümetinin etnik gruplara mensup halkın din ve inanç özgürlüğünü koruyup, Müslümanların dini faaliyetlerde bulunması için sağladığı kolaylıkları takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Khaldi, ayrıca, Filistin’in Çin’in yanında durarak, Çin’in kalkınmasını ve istikrarını baltalayan, Çin ile Arap ve Müslüman ülkeler arasındaki dostane ilişkilere fesat sokan girişimlere karşı çıkacağının altını çizdi.

Guo Wei ise, Xinjiang meselesinin tamamen Çin’in iç meselesi olduğuna dikkat çekerek, bir avuç ülke ve gücün sözde Xinjiang sorunu yaratarak, insan hakları bahanesiyle Çin’in içişlerine müdahale ettiğini kaydetti. Guo, söz konusu çevrelerin Çin’in kalkınmasına ve istikrarına zarar vererek, Çin ile Arap ve Müslüman ülkeler arasındaki dostluk ilişkilerine fesat sokmaya çalıştığını anımsattı. Guo, Çin hükümeti ve halkının buna kararlılıkla karşı çıktığına vurgu yaptı.

Guo son olarak, Filistin’le birlikte, Çin ile Arap ve Müslüman ülkeler arasındaki dostluk, dayanışma ve iş birliğini korumaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.