Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA), 2022 turnuva takvimine Budapeşte Dünya Su Sporları Şampiyonası’nın eklendiğini duyurdu.

FINA resmi web sitesinden yaptığı duyuruda, Dünya Su Sporları Şampiyonası’nın 18 Haziran-3 Temmuz günlerinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenleneceğini belirtti.

SU SPORCULARINI YORUCU BİR DÖNEM BEKLİYOR

Temmuz 2021’de yapılması planlanan Fukuoka Dünya Su Sporları Şampiyonası, Covid-19 salgınının ciddiyetini koruması ve Tokyo Olimpiyatları ile çakışması nedeniyle Temmuz 2023’e ertelenmişti. Bu nedenle Kasım 2023’te, Doha’da yapılması planlanan Katar Dünya Şampiyonası da Ocak 2024’e taşınmıştı. Ayrıca, 2025 Dünya Şampiyonası da Rusya’nın ev sahipliğinde Kazan kentinde yapılacak. Normalde iki senede bir düzenlenen Dünya Su Sporları Şampiyonası bu yıldan itibaren 2025’e kadar dört yıl üst üste gerçekleştirilecek.

Yeni ilave edilen Budapeşte Dünya Şampiyonası, sporcuları biraz zor durumda bırakabilir. Bu yıl, Çin’in Chengdu kentinde Dünya Üniversite Oyunları, Cezayir’de Akdeniz Oyunları, İngiltere’de İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları ve Çin’in Hangzhou kentinde Asya Oyunları düzenlenecek.