Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’nda dereceye giren çocuklar için Ankara’da CerModern’de tören düzenlendi. 174 eserden 51’i sergilenmek üzere seçildi, 12 eser ise ödüle layık görüldü. Törende konuşan Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Türkiye ve Çin arasındaki ilişkinin önemine vurgu yaptı.

Türkiye ile Çin arasındaki resmi ilişkilerin 50’nci yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında, bu yıl beşincisi düzenlenen “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması”nda dereceye giren eserlerin sahiplerine başarı plaketleri Çin’in Ankara Büyükelçiği tarafından CerModern’de gerçekleştirilen sergi kapsamındaki törenle verildi.

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ortaöğretim kurumu öğrencilerinin katılabildiği yarışmaya, 118 okuldan 174 eser gönderildi. Bu eserlerden 51’i sergilenmek üzere seçilirken, 12’si ödülün sahibi oldu. Yarışmanın birincisi 12’nci sınıf öğrencisi Nurhan Özdemir oldu. İlişkilerin 50’nci yılı sebebiyle, bu yılki sergiye sadece son yarışmanın kazananları değil, 2016-2019 yıllarında dereceye girenler de davet edildi.

DETAYLI ARAŞTIRMA YAPILDIĞI GÖRÜLDÜ

Toplamda 140 eserin sergilendiği yarışmada, çocukların Çin’e dair detaylı araştırmalar yaptığı görüldü. Öğrenciler eserlerinde, geleneksel Çin imgeleri kadar Çin’in teknoloji alanında yaptığı atılımları da kullandı. Ödülün, geçen yıllarda olduğu gibi Çin’e 10 günlük bir gezi olduğu kaydedildi. Çocuklar, sevinçle karşıladıkları geziye okul müdürleri, görsel sanatlar öğretmenleri ve bir velileriyle birlikte katılacak.

Törende konuşan Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Türkiye ve Çin ilişkilerinin önemine dikkat çekti. Çin ve Türkiye arasındaki ilişkinin binlerce yıllık olduğunu vurgulana Liu Shaobin, İpek Yolu’nun halkları birbirine bağlamaya devam ettiğini belirtti.