China Daily

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile diğer dört kurum kısa süre önce demir cevheri, bakır, alüminyum ve diğer endüstrilerdeki bazı lider işletmeler ile bazı çelik endüstrisi ve demir dışı metal birlikleri bir toplantı yaptı. Toplantıda fiyatların artırılması için kullanılan yanlış bilgi yayılması, spekülatif istifçilik ve diğer yasa dışı faaliyetlere “sıfır hoşgörüsü” olduğu bir kez daha açıklandı.

Yıl başından bu yana, küresel emtia fiyatlarındaki artış Çin imalat şirketlerinin maliyetlerini artırdı. Üretici fiyat endeksi sık sık rekor yüksekliklere ulaştı ve nisanda yıllık bazda yüzde 6,8 ile zirveye çıktı. Artan maliyetlerin sonucunda bazı üretici işletmeler üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Dünyanın büyük ekonomilerinin çoğu henüz toparlanamamışken, metal, yakıt ve gıda dâhil küresel emtia fiyatlarındaki artışa, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’nın aşırı likidite çıkarmasından sonra büyük ölçüde spekülafit sermaye neden oldu. Arz ve talebin uymaması ya da talebin arzdan hızlı toparlanması yarı iletken yonga ve konut fiyatlarındaki artışın nedeniydi.

Çin, yeni koronavirüs salgınından sonra büyük ölçüde toparlanmış ilk büyük ekonomi olarak, yatırımı artırdı ve bu Çin şirketlerinin artan ihracatı ile birlikte emtia talebini artırdı.

ÇİN TEDBİRLİ PARA POLİTİKASINA BAĞLI KALDI

Çin’in asıl ham madde fiyatlarındaki artışa iç talep neden oldu. Ancak ilgili ham maddelerin fiyatlarında yıl bayından bu yana yaşanan hızlı artış büyük öcüde piyasa spekülasyonlarının sonucudur. İster istifçilik ister vadeli piyasada manipülasyon olsun, ahlaksız iş insanlarının fiyatları artırmak için sıkı talep ve arz ilişkisinin avantajlarından yararlanmaya yönelik bu tür faaliyetlerinin durdurulması zorunludur, yoksa bu üretici şirketlere büyük darbe vurur.

Salgının ortaya çıkması aşırı para arzıyla tepki gösteren birçok Batılı ülke ile karşılaştırıldığında, Çin spekülatif güçlerin enflasyonu tetiklemesini ve varlık fiyatlarında balonlar yaratmasını önlemek için tedbirli para politikasına bağlı kaldı ve gayrimenkul piyasasında sıkı denetim uyguladı. Bundan sonra aşırı spekülasyonu önlerken arzı garanti altına alması gerekir.

Buna ek olarak, vadeli ve peşin piyasalarda günlük olarak yasaların uygulanmasını güçlendirmek ve piyasa yönetiminde hukukun üstünlüğünü güçlendirmek için bir piyasa denetim ve yasaları uygulama ekibi kurulmalıdır. Ancak uzun dönemli güçlü piyasa yönetişimi ve denetimi ve yasa dışı faaliyetlere “sıfır hoşgörü” ile spekülatif fiyat artışları önlenebilir.