Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yalanlar uydurarak başka ülkelerin içişlerine karışmak yerine önce kendi sorunlarını çözüp kendi halkını ön yargı ve korkudan uzaklaştırarak onlara özgürce nefes alma hakkı sağlaması gerektiğini kaydetti.

25 Mayıs, bir polis tarafından yüzüstü yere yatırılarak, boynuna 9 dakika boyunca dizle bastırılarak öldürülen Afro-Amerikalı George Floyd’un ölümünün birinci yıl dönümüydü. ABD’de ırk ayrımcılığını protesto eden gösteriler bir kez daha düzenlendi.

Ancak, ABD’de Asyalı ve Afrikalı kökenliler gibi etnik azınlıklara yönelik mevcut nefret hala var ve bu durum Floyd olayı nedeniyle değişmiş gibi görünmüyor.

Buna değinen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugünkü günlük basın toplantısında, “Birçok internet kullanıcısı ABD yönetimine sorunun özünü yansıtan bir soru sordu: “Bir yıl sonra ABD’deki durum değişti mi?”dedi. Sözcü, Floyd’un ailesinin, “Bu, uzun bir yıldı, acı bir yıldı. ‘Nefes alamıyorum’ halen yankılanıyor” şeklinde duygularını ifade ettiğini sözlerine ekledi.

Silahlı saldırılar gibi etnik azınlıklara yönelik şiddet olaylarının sürdüğüne dair haberler sürekli çıktığına dikkat çeken Sözcü Zhao, “Alınan haberlere göre, yalnızca Floyd ölümüyle ilgili davanın görüşüldüğü 21 gün içinde, ABD’de 64 kişi polis tarafından vurularak öldürüldü ve bunların çoğu renkli insanlardı. Axios web sitesinde yapılan anketler, Afrikalı Amerikalılarla polis arasındaki ilişkinin geçen yılda iyileşmediğini, ancak giderek derin ve tırmanan bir krize dönüştüğünü gösteriyor.” dedi.