Ford Motor, elektrikli araç için harcamalarını yüzde 36 artırarak 30 milyar dolara çıkaracaklarını ve 2030 yılına kadar çıkaracakları 10 modelden 4’ünün elektrikli olmasını planladıklarını söyledi.

Yayımlanan bildiride, tüm gelirin araç satışlarından sağlandığı tek işlem temelli iş modelini bırakmasının 2023’e kadar şirketin faaliyet kârlılığını yüzde 8 artırmasının beklendiği belirtiliyor.

Ford CEO’su Jim Farley ise bildiride “Bu atılım Henry Ford’un Model T’yi çıkarmasından beri yakaladığımız en büyük büyüme ve değer yaratma fırsatı. Biz de buna iki elle sarılıyoruz.” dedi.

FORD’UN ELEKTRİKLİ ARAÇ STRATEJİSİ TÜRKİYE’YE DE YANSIMIŞTI

Ford’un küresel düzeyde elektrikli araç stratejisi Ford Otosan’ın yatırım planlarıyla Türkiye’de de etkisini göstermişti.

Ford Motor Company ve Volkswagen AG arasında 2018 yılından bu yana devam eden iş birliği planları çerçevesinde 1 tonluk orta ticari aracın ortak üretimi için anlaşıldığı duyurulmuştu.

Bu kapsamda, Ford Otosan ile Ford Motor Company arasında bu projeyi gerçekleştirmek amacıyla 1T Cargo Van Fason Üretim ve Tedarik Anlaşması, Yedek Parça Tedarik Anlaşması, Teknoloji ve Üretim Lisans Çerçeve Anlaşması ve ona bağlı olan Araç Programı Ürün Lisans Spesifikasyonları Ek Anlaşması imzalanmıştı.

Kaynak: Bloomberght