Reuters’ın haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus 16 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Covid-19 salgınının kaynağını araştırmak için bir uzman grubunu tekrar Çin’e göndereceklerini belirtti.

Yeni koronavirüsün (Covid-19) laboratuvardan sızdırılmış olmasının halen ihtimal dahilinde olduğunu söyleyen Ghebreyesus, gelecekteki soruşturma çalışmalarında Çin’in DSÖ’yle şeffaf ve açık bir şekilde iş birliği yapması ve örgüte salgının başlarında toplanan verileri sağlaması gerektiğini ifade etti.

Çin, Ghebreyesus’un salgının kaynağının araştırılmasına yönelik planın 2’inci aşamasını değiştirmesinden dolayı şaşkınlık içinde olmakla beraber, Ghebreyesus’un tutumunu değiştirmesinin nedenini de gayet iyi biliyor.

İsmini açıklamak istemeyen ve ocak ayında Wuhan’da gerçekleştirilen araştırma çalışmalarına katılan bir Batılı bilim insanı dün yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dahil bir avuç ülkenin baskısı nedeniyle Ghebreyesus tutumunu değiştirdi. Bu yüzden, salgının kaynağıyla ilgili araştırma planının 2’inci aşaması çok ileri bir tarihe alınacak. Bu durum gelecekteki araştırma çalışmaları için daha büyük zorluklara sebep olacak.” ifadelerini kullandı.

ABD uzun süredir salgının kaynağına yönelik araştırma çalışmalarını siyasileştirerek, Çin’e mesnetsiz suçlamalar yöneltip, Çin’i karalamaya çalışmakta. ABD’ye göre, araştırma çalışmalarının yalnız Çin’de gerçekleştirilmesi gerekiyor. Zira ABD için salgının kaynağının bulunması önemli değil, önemli olan Covid-19’un “Çin Virüsü” olarak değerlendirilmesi ve Çin’in dünya ülkelerinin ortak düşmanı haline getirilmesi.

Diğer yandan, son günlerde salgın durumunda biraz iyileşme görülmesine rağmen ABD, vaka ve ölümlerin sayısı bakımından halen dünyanın ilk sırasında bulunuyor. Bu, ABD’nin salgınla mücadele çalışmalarındaki başarısızlığını gösteriyor. Virüsün laboratuvardan sızdırıldığı görüşünü destekleyen ABD yönetimi, salgınla mücadele çalışmalarındaki başarısızlığını örtbas etmek ve ülkedeki vatandaşların dikkatini başka yere çekmek için Çin’e durmaksızın suçlamalarda bulunuyor.

Çin Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’nin bulaşıcı hastalıklardan sorumlu eski baş bilim insanı Zeng Guang, 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, DSÖ’nün uzmanlarının ocak ayında Wuhan’da yaptığı soruşturmanın sonuçları ışığında virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden sızdırıldığına ilişkin iddianın hükümsüz olduğunu, Fort Detrick Laboratuvarı’ndaki soruşturma çalışmalarının da derhal gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Aslında, 2019 yılının yaz aylarında birdenbire kapatılan Fort Detrick Laboratuvarı’nın güvenli olup olmadığı uzun zamandır şüphelerin odağındaki bir konu. Bunun yanı sıra, Fort Detrick Laboratuvarı’nın kapatılmasından önce ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) laboratuvara yolladığı korona virüsün araştırılmasına ilişkin bazı epostaların ortaya çıkması bütün dünyayı şaşırttı. Salgının kaynağını araştırma çalışmalarında büyük şüpheli konumundaki Fort Detrick Laboratuvarı neden şu ana kadar soruşturulmadı? Uluslararası kamuoyu buna büyük ilgi gösteriyor.

Yaklaşık 750 bin Çin vatandaşının imzasını taşıyan bir mektup dün Global Times gazetesinin internet sitesinde yayımlandı. Mektupta, ABD’den Covid-19 salgınının kaynağına ilişkin araştırmalar konusunda üzerine düşeni yapması istendi ve ABD’deki Fort Detrick Laboratuvarı’nın soruşturulması gerektiği bildirildi.

Ayrıca 48 ülkenin BM Cenevre Ofisi’ndeki temsilcileri DSÖ Genel Sekreteri Ghebreyesus’a gönderdikleri mektupta, daha önce yayımlanan Çin-DSÖ Ortak Araştırma Raporu’nu takdirle karşıladıklarını, salgının kaynağını araştırma çalışmalarının dünya çapında gerçekleştirilmesi gerektiğini ve söz konusu çalışmaların siyasileştirilmesine karşı çıktıklarını dile getirdi.

Çin halkı ve uluslararası toplumun çağrısına saygı gösterilmesi gerekir. Covid-19 salgını bütün insanlığın ortak düşmanıdır, uluslararası toplum yalnız dayanışma içinde salgının üstesinden gelebilecektir. Salgının kaynağına yönelik araştırma çalışmalarının siyasileştirilmesi durumunda, dünya ülkelerinin salgını bertaraf etmesi de zaman alacaktır.