Fransa, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışından ülkeye gelen ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısını yaptıran yolculara yönelik test zorunluluğunu kaldırdı.

Fransa Başbakanı Jean Castex, yaptığı açıklamada, çok sayıdaki ülkede aşılama oranın yüksek olması nedeniyle AB ülkelerinin dışından gelen aşılı yolculardan artık test istenmeyeceğini belirtti.

Aşılı olmayan yolculara yönelik test zorunluluğun devam ettiğini ifade eden Castex, Covid-19 salgınını önlemek amacıyla seyahat kısıtlaması getirdiği “turuncu ülkeler” listesinden gelen yolcuların ülkeye ancak zorunlu hallerde giriş yapabileceğini söyledi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkede salgının seyrinin iyiye doğru gitmesi nedeniyle Covid-19 aşı kartının uygulandığı kapalı mekânlarda 28 Şubat itibarıyla maske takma zorunluluğunun kaldırılacağı aktarıldı.

Açıklamada, Covid-19 aşı kartının uygulanmadığı yerlerde ve toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğun devam ettiği kaydedildi.

Fransa, Aralık 2021’de AB ülkeleri dışından ülkeye gelen aşılı ve aşısız yolculardan Covid-19 testini zorunlu tutma kararı almıştı.

Covid-19 aşı kartı uygulaması kapsamında kafe, restoran, müze, tiyatro ve sinema salonları gibi mekânlara girişlerde ve tren ile yapılan yolculuklarda sadece aşıların tamamlandığını gösteren belge isteniyor. Aşı kartının geçerli olabilmesi için hatırlatma dozu olarak adlandırılan üçüncü doz aşının da yaptırılması gerekiyor. Aşı kartı 16 yaş ve üstündeki kişiler için uygulanıyor.