Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Malta’ya gerçekleştirdiği ziyarette Malta Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo ile düzenlediği basın toplantısında Lübnan’a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hükümetin kurulmasını engelleyen ve yolsuzluk olaylarına dâhil olan Lübnanlı siyasetçilere ülkeye girişlerine kısıtlama getirmeye başladıklarını ifade eden Le Drian, bu engellemeden sorumlu siyasetçilerin onlara karşı eylemsiz kalmayacaklarını anlamaları gerektiğini belirtti.

Le Drian, ilgili Lübnanlı siyasetçiler üzerinde “baskıyı artırmak” için Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde kullanılabilecek yöntemler hakkında çalışma yaptıklarını kaydetti.

Lübnan’da krizin sona ermesini engelleyen herkese karşı ek önlemler alabileceklerini ve bunu uluslararası ortaklarıyla iş birliği içinde yapacaklarını aktaran Le Drian, ülkeye girişlerine kısıtlama getirilen Lübnanlı siyasetçilerin isimlerine ilişkin bilgi vermedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Mühll, 13 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Fransa’nın, Lübnan’ın genel çıkarları yerine kişisel çıkarlarını tercih eden siyasetçilere karşı eyleme geçmekten çekinmeyeceğini” belirtmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 18 Mart’ta yaptığı açıklamada, Lübnan’ın “çökmemesi” ve ülkede hükümetin kurulması için her şeyin yapılması gerektiğini bildirmişti.

6 Ağustos ve 1 Eylül 2020’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’u ziyaret eden Macron’un hükümetin kurulması için baskıları ve girişimleri sonuç vermemişti.