Fransa, İngiltere, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dışişleri bakanları, İran’ın nükleer anlaşma çerçevesindeki taahhütlerini tam olarak yerine getirmesini talep etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, başkent Paris’te İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile toplantı gerçekleştirdi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de toplantıya video konferans yoluyla katıldı.

Dört ülkeden yapılan ortak yazılı açıklamada, İran’ın kapsamlı nükleer anlaşma çerçevesindeki taahhütlerini tam olarak yerine getirmesi talep edildi.

İran’ın nükleer silaha sahip olmamasının önemine dikkat çekilen açıklamada, nükleer anlaşmanın çok taraflı diploması için çok büyük başarı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Blinken, (ABD Başkanı) Joe Biden’ın da dediği gibi, İran’ın nükleer anlaşma çerçevesindeki taahhütlerini tam olarak yerine getirmesi halinde ABD’nin de aynısını yapacağını ve İran ile görüşmelere başlamaya hazır olduğunu hatırlattı.” ifadesi kullanıldı.

Dört ülkenin dışişleri bakanlarının İran nükleer anlaşması konusunda Çin ve Rusya ile istişare ve koordinasyonu pekiştirmeye devam edeceği ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi’nin de bu hususta aktif rol oynamasını desteklediği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani önceki gün, nükleer anlaşmayla ilgili müzakerelerin yeniden yapılmasını kabul etmediğini dile getirerek, ABD’den İran’a yönelik yaptırımları bir an önce kaldırması ve anlaşmaya geri dönmesini istedi. Ruhani, İran’ın nükleer silah üretme ve kullanma niyetinin olmadığına işaret etti.