Fransa Denizcilik Bakanı Annick Girardin, ülkesiyle İngiltere arasındaki balıkçılık gerginliğinde, Manş adalarından Jersey’in elektriğini kesmekle tehdit etti.

Bakan Girardin, Fransa Ulusal Meclisi’nde milletvekillerine, Brexit sonrası İngiltere’yle yaşanan balıkçılık gerginliğiyle ilgili brifing verdi.

İngiltere’nin anlaşma konusundaki tavrını hoş bulmadığını belirten Girardin, gerekirse misilleme yapacaklarını söyledi.

Girardin, Manş adalarından Jersey’in cuma günü, teknelerin yerinin belirlenmesini sağlayan izleme sistemi taşıyan 41 balıkçı teknesine sularında avlanma izni vermesiyle ilgili olarak da izin listesinde yeni kurallar ve kısıtlamalar bulunduğunu ifade etti.

Bunların Fransa ile görüşülmediğini ve önceden kendilerine bildirilmediğini kaydeden Bakan Girardin, “Kesinlikle kabul edilemez. Jersey’de kabul edersek, her yere erişimimiz için tehlikeli.” ifadesini kullandı.

Fransa Denizcilik Bakanı Girardin, Jersey’in elektrik enerjisini sualtı kablolar yoluyla sağlandığını hatırlatarak, gerginliğin artması durumunda Fransa’nın misilleme yoluna giderek adaya verilen elektriği keseceğini kaydetti.

Girardin, “Bu noktaya gelmek üzücü olur, ama gelirsek de gerekeni yaparız.” dedi.

Diğer yandan İngiltere, Manş Denizi’ndeki Jersey adasının kendi sularının yönetiminden sorumlu olduğunu belirtiyor. Jersey’in elektriğinin yüzde 95’i, denizaltı kabloları yoluyla Fransa’dan sağlanıyor.