17 Haziran’da Shenzhou-12 insanlı uzay gemisi, Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo isimli üç Çinli taykonotu Çin Uzay İstasyonu’na gönderdi. Uzayda uçan taykonot sayısı 7’den 10’a yükseldi!

18 Haziran’da Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan Fransız taykonot Thomas Pesquet Çinli taykonotları karşılamak için bir tweet yayınladı.

Thomas Pesquet, şu ifadelerini kullandı:

“3 Çinli taykonotun Çin uzay İstasyonu’na gönderilmesiyle birlikte, bu hafta uzay nüfusu yüzde 43 arttı. Tüm uzay uçuşları inanılmaz bir başarıdır. Üç taykonotun Dünya yörüngesinden Beijing ve Tianjin’i görmekten keyif aldıklarını hayal edebiliyorum.”

Thomas Pesquet, ayrıca Fransızca ile benzer bir selamlama tweeti de gönderdi ve üç Çinli taykonotun onun gibi Beijing ve Tianjin’i izleyebileceğini umduğunu söyledi. Thomas Pesquet, birkaç hava görüntüsü de paylaştı.

Şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yedi taykonot var, bunlardan biri Thomas Pesquet. Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) üç, Rusya’dan iki ve Japonya’dan bir astronot uzayda bulunuyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda hiçbir zaman Çinli taykonot olmadı. Şimdi nesilden nesile Çinli bilim insanlarının çabalarıyla Çin nihayet bağımsız Ar-Ge’ye dayanarak kendi uzay istasyonuna sahip oldu.