Fransız ünlü yazar, yorumcu ve gazeteci Maxime Vivas, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne yaptığı 2 ziyarete dayanarak 4 yıl içinde tamamladığı kitabı “Uygurlara dair sahte haberlerin sonlandırılması dileğiyle” yayınladı.

Maxime Vivas, profesyonel bir gazetecinin bakış açısıyla ABD’nin Ulusal Demokrasi Vakfı (NED), Dünya Uygurlar Kongresi ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün “soykırım” ve “milyonlarca Uygur vatandaşın tutuklanması” gibi yalanları nasıl yarattıklarını gün ışığına çıkardı.

70 yaşlarındaki Vivas, basına verdiği demeçte, Fransız kamuoyunda Xinjiang’la ilgili yanlış anlaşmalara değinirken, Çin karşıtı “bilim insanlarının” Fransa’da meydan okumalarla karşılaşmadığını, Xinjiang’ı konuşanların çocuğunun Xinjiang’a hiç gitmediğini, ancak papağan gibi yalanları tekrarladığını vurguladı.

Kitabının yayınlanmasının kolay olmadığına işaret eden Vivas, uluslararası toplumun Çin gibi, şiddet ve terör saldırıları daha gerçekleşmeden aşırıcılığı gidermesi gerektiğini vurguladı.

Vivas, bazı Fransız basınında Xinjiang’la ilgili yanlış bilgiler verildiğini, bunlara örnek olarak “Uygurlara soykırımdan” bahsedildiğini söyledi. Vivas, kitabında bu yalanı destekleyenlerin CIA’yla bağlantısını yazdı. İnternette Xinjiang’la ilgili haberlerde çok sayıda yanlış bilgi ve fotoğraf koyuldu. Fransız bir Avrupa Parlamentosu üyesi, “sakallı olan herhangi bir Uygur erkek derhal toplama kampına gönderilir.” iddiasında bulunmuştu. Ancak bunun bir yalan olduğunu kanıtlayan ve Vivas tarafından Xinjiang’da çekilen fotoğraflar var.

Vivas, Xinjiang kitabının Çince, Uygurca, Arapça ve İngilizce dahil daha birçok dile çevrilmesini istiyor.