Avrupa’nın beş büyük ligi başta olmak üzere futbol dünyası ciddi bir finansal sıkıntıyla baş başa kaldı, 3,4 milyar sterlinlik gelir kaybı ortaya çıktı.

Futbolda pandemi krizi yaşanıyor. 1,5 senelik süreçte Avrupa’nın beş büyük ligi başta olmak üzere futbol dünyası ciddi bir finansal sıkıntıyla baş başa kaldı, 3,4 milyar sterlinlik gelir kaybı ortaya çıktı. Böylece futbol dünyasındaki toplam ekonomik gerileme 22 milyar sterline ulaştı.

2008-2009 döneminde dünyada yaşanan finansal kriz sonrasında Avrupa futbolu ikinci büyük krizle boğuşuyor. Deloitte tarafından açıklanan rakamlarda özellikle Avrupa’nın beş büyük ligi olarak bilinen Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1 önemli gelir kayıpları yaşadı.

1,5 senelik süreçte statlara taraftar alınmamasının, liglerin bir süre durmasının ya da iptal olmasının ekonomik krizi büyüttüğü vurgulandı.

Avrupa’nın en iyi ligi olarak değerlendirilen İngiltere Premier Lig, yüzde 13’lük bir gelir kaybına uğradı. Pandemi başında liglerini iptal eden Fransa’da Ligue 1 ise yüzde 11’lik bir gelir kaybı gördü. İtalya Serie A’da da bu kayıp yüzde 16 olarak ortaya çıktı.

EN AZ ALMANYA EN ÇOK İSPANYA

Pandemi sürecinde Avrupa’nın beş büyük liginde Almanya Bundesliga sadece yüzde 4’lük bir gelir kaybı yaşadı. Bu alanda en az kayıp yaşayan lig olan Bundesliga, La Liga’yı geçerek Avrupa’da en değerli ikinci lig oldu. Bu süreçte yüzde 18’lik kayıpla en fazla İspanya La Liga olumsuz etkilendi.

Kaynak: Milliyet