CGTN

Bu yıl G20 Zirvesi, iklim değişikliği, Covid-19 salgınından kurtulma ve ekonomik toparlanmaya odaklandı, bu üç alanda da Çin dünyaya liderlik ediyor. G20 Zirvesi’nin üç hareket ayağı var, gezegen, insan ve refah.  

“Gezegen” başlığı altında, Çin’in karbon yoğunluğunu azaltmada sağladığı ilerleme tarihte benzersizdir ve Çin, nihayetinde karbon emisyonlarını sıfıra indirme amacına ulaşmak için ciddi adımlar atmaya zaten başlamıştır. Çin’in bu görevi ciddiye aldığının işaretlerinden biri, yerel yetkililerin yerel elektrik kesintilerine katkıda bulunan gücü dağıtan kör bir aleti kullanarak karbon hedeflerine ulaşmaya yönelik son zamanlardaki baştan savma çabalarıdır. Bu uygun bir yol değildir. Merkezi hükümet yerel yetkililere, örneğin savurgan ve kirletici sanayileri aşamalı olarak azaltmak ve yeşil enerji üretim seviyesini yükseltmek gibi daha ayrıntılı ve sürdürülebilir bir şekilde karbon hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için uzmanlar gönderdi. 

Gerçekten de bu bölüm Çin’in karbon hedeflerine ulaşmada çok ciddi olduğunu gösteriyor ve şimdiden yeşil politikaları yürürlüğe sokma konusunda kararlı olduğunu gösteriyor. Yerel yetkililer, bu politikaların başarılı biçimde uygulanmasına dayanarak haklarında yargıya varılacağını biliyorlar. “İnsan” başlığı altında, G20 gündemi bütün ülkelere, ilk Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SDG) şart koştuğu gibi yoksulluğu ortadan kaldırma çağrısında bulunuyor. Çin zaten mutlak yoksulluğu ortadan kaldırarak planlananın dokuz yıl öncesinde bulunuyor. Diğer bir amaç Covid-19 sağlık krizinin aşılması. Çin salgınla mücadelede dünyaya bir rol model oldu ve bu yıl gelişmekte olan ülkelere 100 milyon doz daha Covid-19 aşısı bağışlama sözü verdi. 

XI JINPING’DEN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, G20 Zirvesi’nde video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, dünya liderlerine salgınla mücadelede birlik olma çağrısı yaptı. Dünyada en gelişmiş tıbbi sisteme sahip olmakla övünen Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), Covid-19 salgınında 745 binden fazla kişi öldü. Yine de ABD halen Covid-19 salgınının suçunu diğer ülkelere yüklemeye çalışmak için güvenilmez komplo teorilerine odaklanıyor. Bunun tersine temel ve çok iyi bilinen sağlık metotlarını kullanan Çin’de, şimdiye kadar salgından 4 bin 636 kişi yaşamını yitirdi. Çin’in ayrıca dünyayla paylaştığı kendi aşılarını geliştirdi. Bu yine yönetim kapasitesi meselesinden ibarettir.  

G20 gündemi, politika eylemlerinin “hem ulusal hem de çok taraflı seviyede insanlar etrafında toplanması” çağrısında bulunuyor. Birçok ülke bu hedefi destekler gibi görünüyor, ancak insanları ilk sıraya koymak Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) temel amaçlarından biridir. Parti şu anda ortak refahı ilerletmek için çok iyi tanıtımı yapılan bir kampanya yürütüyor. G20 gündemi, dünyadaki en önemli ekonomilere büyümeyi yeniden canlandırmak ve refahın canlanmasını teşvik etmek için birlikte çalışması çağrısı yapıyor.

ORTAK GELECEĞE SAHİP BİR TOPLUM İNŞA ETMEK

Çin Cumhurbaşkanı Xi, dünya liderlerine toparlanmayı ilerletmek, ekonomik ivmeyi inşa etmek için yeniliğe odaklanmak için iş birliğini yoğunlaştırması çağrısı yaptı. Ancak, Xi’nin açıklamalarına rağmen, dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin, Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) kurallarını görmezden gelerek, Çin ve diğer ülkelere karşı tek taraflı yaptırımlar uygulamaya devam etmesi ve dünyayı ticaret bloklarına ayırmaya çalışması dikkate değerdir. 

ABD’li yetkililer ve medyası, Xi’nin G20 ve 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’na şahsen katılmaması kararının, Çin’in bir şekilde iklim değişikliği ve çevreyi koruma konusunda ciddi olmadığını gösterdiğini iddia etti.  ABD’nin bir planı uygulamaya başlaması şöyle dursun, ciddi bir karbon planı konusunda bile anlaşamayacağına dikkati çekmek öğreticidir. ABD’nin çevre politikası, oğlu bir kömür şirketini işleten kömür üreticisi bir eyaletin tek bir senatörü tarafından belirleniyor. Gerçekten, ABD ve müttefiklerinin eleştirilerini Çin hükümetine yöneltmek istemesine karşın, görünüşe göre sadece Çin bir ulusal karbon politikası uygulama kapasitesine sahip bulunuyor. 

Xi yönetiminde Çin, insan ile doğa arasındaki uyumu ve sürdürülebilir kalkınmayı vurgulayarak, çevre korumada büyük sıçrama kaydetti. Belirli ülkeler, halklarının dikkatini bu önemli hedeflerin herhangi birinde ilerleme sağlamadaki küçük düşürücü başarısızlıklarından veya küresel bir çöküş uyarısında bulunup, ona karşı çok az şey yapmaktan uzaklaştırmaya çalışırken, Çin, G20 Zirvesi’nin ve yaklaşan 26. BM İklim Değişikliği Konferansı hedeflerini özenle ve sebat ederek uyguluyor. Xi’nin G20 Zirvesi’nde söylediği gibi, dünya liderleri insanlığın geleceğini ve insanların refahını akıllarında tutmalı, açıklığı, kapsayıcılığı ve kazan kazan iş birliğini desteklemeli, gerçek çok taraflılığı uygulamalı ve insanlık için ortak geleceğe sahip bir toplum inşa etmeyi teşvik etmelidir.