G20 ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları, dönem başkanı İtalya’nın ev sahipliğinde bu yılki üçüncü toplantıları için geçen hafta cuma günü Venedik’te bir araya geldi.

Toplantıda ağırlıklı olarak küresel ekonomik sorunlar konuşuldu ancak bu başlık altında yaklaşık bir buçuk yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası ekonomik eşitsizlik ve küresel kurumlar vergisi gibi konular değerlendirildi. Görüşmelerde “tarihi” diye nitelendirilen bir karar alındı. Zira G20 maliye bakanları, dev şirketlerden faaliyet gösterdikleri ülkelerde yüzde 15 oranında küresel kurumlar vergisi alınması konusunda anlaştılar. Aslında bu konu geçen ay G7 ülkelerinin maliye bakanları Londra’da bir araya geldiklerinde görüşülmüştü fakat “Kararın son hali Venedik’te şekillenecek.” denilmişti.

ADİL BİR ULUSLARARASI VERGİ SİSTEMİ MÜMKÜN MÜ?

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva zirve öncesi yaptığı bu konu ile paralel yaptığı açıklamada, hedefin “Pandemiye karşı en korunmasız ülkeler başta olmak üzere her IMF üyesine destek sağlanması ve Covid-19 krizine mücadeleyi güçlendirmek” olduğunu belirtti. Öte yandan, Dünya Bankası Başkanı David Malpass, G20 ülkelerini aşı dozlarını paylaşmaya ve ihracatının önündeki ticari engelleri kaldırmaya çağırırken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise, “Anlaşma, ülkeler arasındaki düşük vergi yarışını sonlandıracak.” dedi.

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları, toplantı sonunda salgın ile ilgili bir uyarıda bulundular. Uyarıda, Covid-19’un bulaşıcı Delta varyantının dünya çapında faaliyetlerin yeniden başlamasını engellediği, Asya ile Afrika’nın bazı bölgelerinde salgın artışlarına ve Avrupa ile ABD’de enfeksiyon sayılarında ani yükselişe neden olduğu kaydedildi. Özetle, “yeni varyantların yayılması ve farklı aşılama hızları” nedeniyle küresel ekonomik toparlanma için “aşağı yönlü risklere” karşı bir uyarı yaptılar.

KÜRESEL VERGİ REFORMU EKİM AYINDAKİ ZİRVEYE DEK ÇÖZÜLEBİLİR Mİ?

Bu arada şunu da hatırlatmak gerekir ki, dünyanın en büyük 20 ekonomisinden oluşan G20 maliye bakanları, ekonomik destek teşviklerinin merkez bankalarının enflasyon ve fiyat istikrarı hedefleriyle uyum içinde olması gerektiğini düşünüyor. Bu bağlamda yayınlanan ortak açıklamada, pandeminin olumsuz sonuçlarıyla mücadele için mevcut tüm politika araçlarının kullanılacağı bildirilirken ayrıca küresel vergi reformunun ekimdeki G20 Zirvesi’ne kadar çözülmesi çağrısında da bulunuldu.

Venedik’teki toplantıların ardından uzmanların yorumlarına baktığımızda ise, bu girişimin önemli bir başarı olduğu ve uluslararası vergi sisteminin gelecek yıllarda istikrarlı olmasına katkıda bulunacağı görüşü öne çıkıyor. “İstikrar” vurgusu, toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde de yapılıyor, “Daha istikrarlı ve adil bir uluslararası vergi sistemi için tarihi anlaşmaya vardık.” ifadesine yer veriliyor, fakat asıl merak edilen ekim ayı. Çünkü, İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanı Daniele Franco, ekim ayı sonunda yapılacak G20 Liderler Zirvesi’ne dek üzerinde anlaşmaya vardıkları mekanizmaları devreye almaya niyetli olduklarını söyledi. Ancak alınan karar her ne kadar “tarihi” olarak nitelense de uygulanabilme noktasında atılacak adımlar “istikrar” konusuna netlik getirecek.

Tuğçe Akkaş