Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özkan, Ukrayna’daki gelişmeleri ve Avrupa’ya yansımalarını değerlendirdi.

Rusya’nın Mariupol’ü kontrol altına aldığını belirten Yusuf Özkan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun şehrin ele geçirildiğini duyurduğunu kaydetti.

RUSYA SAVUNMA BAKANI, PUTİN’E MARİUPOL’UN ALINDIĞINI İLETTİ

Şoygu’nun Azovstal çelik fabrikasındaki milislere yönelik çağrıda bulunduğunu ifade eden Özkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Fabrika sahasında 2 binden fazla Ukraynalı askerin bulunduğu belirtiliyor. Çeçen Lider Kadirov, buranın öyle ya da böyle boşaltılacağını söyledi. Bir taraftan da insani koridor konusunda dün anlaşma sağlanmıştı. İnsanların tahliyesi konusunda beklentiler var. Ukrayna dün Lugansk’ın yüzde 80’nin Rusya’nın kontrolünde olduğunu da açıklamıştı.

Batılılara göre, Rusya’nın hedefi zaten Ukrayna’nın doğusunu ele geçirmekti. Bu planın büyük ölçüde hayata geçtiği belirtiliyor. Ukrayna’ya yönelik yardımlar da devam ediyor. G7 ülkeleri maliye bakanları Ukrayna’ya 22 milyar Euro’dan fazla yardım sağlayacaklarını belirtiler.

Rusya da, ‘NATO, Ukrayna’daki faaliyetlerine son verirse biz de Ukrayna’daki operasyonu durduracağız’. dedi. Ancak şu anda hem silah hem de para desteğiyle Batı’nın Ukrayna’yı oyun sahası haline getirdiği belirtilirdi.

MACRON VE LE PEN CANLI YAYINDA KARŞI KARŞIYA GELDİ

Macron ve Le Pen arasındaki canlı tartışmanın en can alıcı kısmı İslamlaşma, başörtüsü yasağı ve ekonomi politikalarıydı. 2017’de daha sert bir tartışma olmuştu bu daha sakindi. 2017’ye göre, Le Pen daha sakindi onun sözünü daha çok kesen Macron oldu.

Le Pen’in başörtüsü yasağı ve İslamlaşmanın önlenmesi vaadine Macron’dan tepki geldi. Bunun bir iç savaş dönüşebileceğini belirtti. Yine Le Pen, rakibini ekonomi politikalarıyla köşeye sıkıştırmaya çalıştı. Le Pen, elektrik fiyatlarını düşüreceği vaatlerinde bulundu. Bunlar biraz da solcu vaatler, çünkü her iki aday da solculara şirin görünmeye çalıştı. Çünkü ikinci turda kilidi solcu seçmen açacak. İkinci turda solcu seçmen kimi desteklerse seçimi o kazanmış olacak. Fransız televizyon izleyicilerinin yüzde 59’u Macron’un yüzde 39’u da Le Pen’in tartışmayı başarıyla tamamladığını düşünüyor.

AB’DEN AKILLI TELEFONLARA TEK TİP ŞARJ HAZIRLIĞI

Avrupa Birliği (AB) uzun süredir her telefon için aynı şarja hazırlanıyordu. Bu öneri üye 21 ülke tarafından kabul edilmişti ancak kararın Avrupa Parlamentosu tarafından da kabul edilmesi bekleniyordu. Bu karar dün çıktı. İkiye karşı 43 oyla onaylandı. AB üretici ülkeleri artık nihai bir karar alacak ve tek tip şarj aleti kullanılmaya başlanacak. Karardan sadece saatler gibi küçük cihazlar muaf tutuldu.

VENEDİK REZERVASYONSUZ ALMIYOR

Avrupa’da korunan kentlerde turist akını ciddi sorun. Tarihe dokuya ciddi zarar veriyor bunu önlemek için gündeme geldi bu ve haziran ayından itibaren uygulanacak. Şehre giriş en az kişi başı 10 Euro olacak. Günübirlik şehri ziyarete gelenler turnikelerden geçmek zorunda kalacak. Şehrin içinde rezervasyon yapanlar ve şehirde yaşayan akrabaları bulunanlar muaf tutulacak. Böylece kente günübirlik ziyaretçi sayısının sınırlanması hedefleniyor.”