Haber: Mehmet Emre Öztürk

G7 Zirvesi pazar günü sona erdi. Zirve ardından katılımcı ülkeler, Çin’e karşı bir eylem çağrısı içeren ortak bildiri yayımladı. Bildiride Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne bir atıfta bulunarak, daha iyi altyapı inşa etmede düşük ve orta gelirli ülkeleri desteklemek için bir yatırım planının üzerinde anlaşma sağlandığı belirtildi.

Öte yandan bildiride Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Hong Kong ve Taiwan Boğazları üzerinden gerçekleştirilen söylemler içermesi Çin Halk Cumhuriyeti tarafından tepki ile karşılandı. Çin’in Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada açıklamaların Çin’in iç işlerine müdahale olduğu ve kınandığı belirtildi.

Uzmanlar, G7’nin 2035 yılına kadar gelişmekte olan ülkelerin ihtiyacını daraltacak 40 trilyon dolarlık teklifin, 2020’de yedi ülkenin toplam Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’na (GSYİH) bakıldığında zor bir hedef olduğunu söylüyor.

KUŞAK VE YOL NEDİR?

Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 2013 yılında duyurduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi, Asya’dan Avrupa’ya ve ötesine uzanan kalkınma ve yatırım girişimlerini içeriyor. 2013 yılında ortaya çıkışından bu yana, yerel ülkelerin kalkınma stratejileri ile etkin bağlantıya dayalı olarak desteklenmekte, yerel ekonomilere somut faydalar getirdi.

Şimdiye kadar Çin, Kuşak ve Yol çerçevesinde 140 ülke ile 31 uluslararası kuruluşla iş birliği anlaşmaları imzaladı.

G7 ÜLKELERİ NE SUNUYOR?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve İtalya tarafından tartışılan “Daha İyi Bir Dünyayı Yeniden İnşa Et” (B3W) planı, iklim standartlarına ve iş gücü uygulamalarına bağlı kalarak özel sektörle yüz milyarlarca dolar harcamayı gerektirecek bir planı gerektirecek açıklamalar içeriyor.

Fakat, planın tam olarak nasıl işleyeceği veya ne kadar sermaye tahsis edeceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

PLANDA BIDEN YÖNETİMİ İZLERİ

Söz konusu girişim G7 Zirvesi’nde ön plana çıksa da ilk kez tartışılan bir konu değil. Mart ayında Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı telefon görüşmesine dair bilgiler verirken, Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne ile rekabet edebilecek alternatif bir altyapı planı üzerinde düşündüklerini söylemişti.

HİNDİSTAN İÇİN DIŞARIDAN DESTEK PLANI

Güney Kore, Japonya, Avustralya ve Hindistan davetli ülkeler arasındaydı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi zirveye video bağlantı ile katılarak, Hindistan’ın G7’nin doğal bir müttefiki olduğunu söyledi. Modi hükümetinin bu süreçte nasıl bir rol üstleneceği tam bilinmiyor.

21 Nisan tarihli bir Financial Times haberinde ise, Avrupa Birliği (AB) ve Hindistan’ın dünya çapında ortak bir altyapı projeleri inşa etmek için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. Ortaklığın Avrupa, Asya ve Afrika’da Kuşak ve Yol’a alternatifler sunacağı gündemde taşınmıştı.

CPEC KORİDORU TARTIŞMALARI

Hindistan geçmişte Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne karşı çıkarak katılmayı reddetmişti. Bu bağlamda Hindistan, Çin’in Xinjiang eyaletininden Pakistan’ın Gwadar Limanı’na kadar uzanan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesini engelleme aksiyonlarına meşru destek arayabilir.

Zirve ardından konuşan Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mahmood Qureshi, Çin’in Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesi üzerinde çalıştığını ve bunu yapmaya devam edeceğini, G7 ülkelerinin de aynı tür projeleri başlatmak istemeleri halinde iyi bir rekabet olacağını dile getirdi. Qureshi, “Çin’in ülkelere yatırımla ilgili projelerinde herhangi bir tehdit yok.” dedi.