G7 ülkeleri ile Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilciliği, ortak açıklama yaparak bir yolcu uçağını “zorla” Minsk’e indirip muhalif bir Belaruslu gazeteciyi gözaltına alan Belarus yönetimine tepki gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, ABD ve AB Yüksek Temsilciliğinin Belarus’la ilgili ortak açıklamasını yazılı açıklamayla duyurdu.

Açıklamada, söz konusu ülkelerin dışişleri bakanları ile AB Yüksek Temsilciliğinin, 23 Mayıs’ta bir yolcu uçağının “zorla” Minsk’e indirilip muhalif gazeteci Roman Protaseviç’in Belaruslu yetkililerce gözaltına alınmasını “en güçlü şekilde” kınadığı belirtildi.

Söz konusu eylemin sivil havacılık ile yolcuların güvenliğini tehlikeye attığı savunulan açıklamada, “Bu aynı zamanda sivil havacılığı yöneten ilkelere de ciddi bir saldırıdır.” ifadesi kullanıldı.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünden (ICAO) olayın derhal soruşturulmasını talep eden ülkeler, Belarus yönetiminin eyleminin basın özgürlüğüne de saldırı olduğunu ve Protaseviç’in derhal salıverilmesini talep ettiklerini dile getirdi.