G7 ülkeleri, “askeri operasyonundan dolayı Ukrayna’ya ve halkına verdiği her türlü zarardan Rusya’nın sorumlu tutulacağını” belirtti.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan ülkelerin dışişleri bakanları ile Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi’nin video konferans yoluyla düzenlediği toplantının ardından basın açıklaması yapıldı.

Toplantıya Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın da katıldığı bilgisi paylaşılan açıklamada, bakanların “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü ve savaşı kınadığı” aktarıldı.

Açıklamada “Bakanlar, Rusya’nın barışçıl, demokratik ve bağımsız bir ülkeye kasıtlı ve sebepsiz saldırının neden olduğu anlamsız can kayıplarından ve yıkımından duydukları dehşeti dile getirdi. Bakanlar Rusya’dan, Ukrayna’ya, onun sivil halkına ve alt yapısına devam eden saldırılarını derhal durdurmasını ve silahlı kuvvetlerini derhal geri çekmesini istedi.” denildi.

Bakanların dünya barışının ve uluslararası güvenlik temelinin yanında uluslararası hukuk normlarının ihlalinin cevapsız kalmaması konusunda mutabık kaldığı aktarılan açıklamada, “Rusya, Ukrayna’ya ve halkına, ayrıca uluslararası kuruluşlara ve onların mallarına askeri saldırganlığıyla verdiği her türlü zarardan sorumlu tutulacaktır.” değerlendirmesinde bulunuldu.