G7 ülkeleri, Rusya’yı ticarette “en çok kayrılan ülke” statüsünden çıkaracaklarını duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin liderleri, Rusya’ya uygulanacak yeni ekonomik yaptırımlara ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, Rusya’ya, Ukrayna’daki askeri operasyonun kurbanlarına güvenli ve engelsiz insani yardım erişimi sağlanması ve ayrılmak isteyen siviller için güvenli geçişe izin verilmesi çağrısında bulunuldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu başlatmasından bu yana Rusya’nın ekonomisini ve finansal sistemini ciddi şekilde tehlikeye atan geniş kapsamlı kısıtlayıcı önlemlerin uygulamaya konduğu anımsatılan açıklamada, Rusya’nın ekonomilerden ve uluslararası finans sisteminden daha fazla izole etme kararlılığının sürdürüldüğü vurgulandı.

Açıklamada, Rusya’nın ülkelerin ulusal süreçleriyle tutarlı ve kilit ürünlerle ilgili olarak “en çok kayrılan ülke” statüsünden çıkarılacağı bildirildi. Bunun, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğinin önemli avantajlarını sonlandıracağı belirtilen açıklamada, Rus şirketlerinin ürünlerinin artık G7 ekonomilerinde “en çok kayrılan ülke” muamelesi görmemesini sağlayacağı aktarıldı.

Açıklamada, Rusya’nın Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) da dâhil olmak üzere önde gelen çok taraflı finans kuruluşlarından finansman sağlamasını önlemek için çalışıldığı kaydedildi.

Rus elitlerine, oligarklarına ve bunların aile üyelerine yönelik yaptırımların süreceğine işaret edilen açıklamada, yaptırım paketlerinin insani yardımın ulaştırılmasını engellememek için dikkatle hazırlandığı ifade edildi.

Açıklamada, Rus devletinin, elitlerinin ve oligarklarının, dijital varlıkları uluslararası yaptırımların etkisinden kaçınmak veya bunları denkleştirmek için bir araç olarak kullanmamalarının sağlanacağı aktarıldı. G7 liderlerinin açıklamasında, mevcut yaptırımların kripto varlıkları kapsadığı vurgulandı.

“Rusya’nın dezenformasyon yayma girişimlerine karşı koymaya kararlı olunduğu” belirtilen açıklamada, Rusya’ya yönelik önemli mal ve teknolojilerin ihracatı ile bu ülkeden ithalatına daha fazla kısıtlama getirilmeye hazır olunduğu kaydedildi.

Rus elitleri ve oligarkların lüks mallar ile varlıklara erişiminin engellenmesinin sağlanacağı aktarılan açıklamada, savaşı doğrudan veya dolaylı olarak destekleyen Rus kuruluşlarının uluslararası sermaye piyasalarına erişiminin olmaması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, Rusya’nın uluslararası düzeyde finansman sağlama kabiliyetini daha da sınırlayacak önlemler geliştirmek ve uygulamak için çalışılmaya devam edileceği bildirildi.

Söz konusu açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının bu yıl tarım ürünlerinde ekim ve hasat kapasitesini tehdit etmesinden dolayı küresel olarak enerji piyasalarının istikrarının ve gıda güvenliğinin korunması için çalışılacağı vurgulandı.