G7 ülkelerinin Rusya’ya, Ukrayna’ya yönelik düzenlediği askeri operasyon nedeniyle yaptırım uygulanmaya daha da sıkı bir şekilde devam edeceği bildirildi.

Almanya, Fransa, İtalya, Japonya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşik Krallık’tan oluşan G7 ülkeleri tarafından yapılan ortak açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü askeri operasyonun haksız ve temelsiz olduğu, bu nedenle Rusya’nın sert bir şekilde kınandığı vurgulandı.

Açıklamada, “Rusya ve Belarus’a uygulanan ağır yaptırımların, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü temelsiz ve haksız savaşın bir sonucu ve buna açık bir yanıt olduğunu Rus ve Belarus halkına açıkça belirtmek isteriz. Putin, hükümeti ve destekçileri ile Lukaşenko rejimi, bu yaptırımların ekonomik ve sosyal sonuçlarının tüm sorumluluğunu taşıyor.” ifadelerine yer verildi.

Rusya’dan özellikle Ukrayna’nın nükleer santrallerinin yakın çevresindeki saldırılarını durdurması talep edilen açıklamada, nükleer santrallere yönelik herhangi bir silahlı saldırı veya tehdidin, Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü’nün, uluslararası hukuk ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ilkelerinin ihlali olduğu kaydedildi.

Deklerasyonda, sivillere karşı ayrım gözetmeksizin silah kullanımı da dâhil olmak üzere diğer savaş suçlarından sorumlu olanların Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanması için kanıt toplanmasının destekleneceği ifade edildi.