G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, Ukrayna için bu yıl 19,8 milyar dolarlık kaynak ayırdıklarını ve gerekirse daha fazlasını yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, Almanya’da düzenlenen toplantının ardından ortak açıklamada bulundu.

G7’nin Ukrayna’ya destek sağlama konusunda kararlı olduğu vurgulanan açıklamada, Ukrayna’nın finansman açığının kapatılmasına ve Ukrayna halkına temel hizmetlerin sunulmasının devam edilmesine yardımcı olmak için bu yıl 19,8 milyar dolarlık bütçe desteğin harekete geçirildiği aktarıldı.

Açıklamada, “Özellikle Avrupa Komisyonu’nun 9 milyar Euro’ya kadar ek makro-finansal yardım önerisi de dâhil olmak üzere Ukrayna’ya daha fazla finansman sağlanması konusunda G7 ve uluslararası finans kuruluşları arasında devam eden çalışmaları memnuniyetle karşılıyoruz.” denildi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumu (IFC) aracılığıyla Ukrayna devlet işletmelerine ve özel sektöre planlı ek desteğin de 3,4 milyar dolar tutarında olduğu belirtilen açıklamada, savaş süresince ve sonrasında Ukrayna’nın yanında olmaya devam edileceği ve gerektiğinde daha fazlasının yapılması için hazır olunduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Rusya’nın başlattığı askeri operasyonun yarattığı zorluklar karşısında makroekonomik istikrarını korumak için Ukrayna ile yakın bir şekilde çalışıldığı” ifade edildi.