Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, 11-13 Haziran tarihleri arasında İngiltere gerçekleşecek olan G7 Zirvesi’ni değerlendirdi.

Bu sene G7 Zirvesi’nin İngiltere’nin ev sahipliğinde bir sahil kenti olan Cornwall’da gerçekleşeceğini belirten Atlı, “Bu zirveye ev sahibi İngiltere’nin dışında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya katılıyor. Bütün bu ülkeler zirvede en üst düzeyde temsil edilecekler. Zirvede her zaman olduğu gibi Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu başkanları da yer alacak. Aynı zamanda ev sahibi İngiltere’nin davetiyle bu sene Avustralya, Hindistan, Güney Kore ve Güney Afrika da katılacak.” dedi.

ZİRVELERİN ÖNEMİ

Zirvede bazı ilklerin yaşanacağını söyleyen Altay Atlı, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, Japonya’nın yeni başbakanı Yoshihide Suga G7 Zirvesi’ne ilk kez katılacakken, bir daha aday olmayacağını söyleyen Almanya Başbakanı Merkel de son kez zirveye katılacak. Bu tür toplantılar günümüz dünyasında çok önemli. Çatışma ortamlarının arttığı, ticaret savaşlarının yaşandığı, kutuplaşmaların olduğu, birçok jeopolitik anlamda fay hatlarının belirginleştiği bir dünyada, dünya liderlerini bir araya getirmek çok kolay değil. Dolayısıyla G7 ve G20 gibi zirvelerin en büyük işlevinin bu olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

EN ÖNDE GELECEK KONU KORONAVİRÜS

Akademisyen Dr. Altay Atlı, zirvede yer alacak konular için de şunları söyledi:

“Zirvede birçok konu ele alınacak. En önde gelecek konu ise koronavirüs olacaktır. Pandemi döneminde farklı ülkeler,  daha farklı bir performans sergiliyorlar. Aşılamaların arttığı günümüzde çok önemli konular da var. Sadece zengin ülkelerin kendilerini kurtarması ve hayatlarını normal bir şekilde devam etmesi söz konusu değil. Bu nedenle G7 Zirvesi’nin önümüzdeki günlerde en önemli konusu; kalkınmış ülkelerden, kalkınmakta olan ülkelere ne kadar aşı yardımı gelebilecek, ne kadar destek sağlanabilecek? Bu konuda olumlu haberler de gelmeye başladı. ABD’nin fazladan aşı alacağı ve bunu kalkınmakta olan ülkelere dağıtacağı haberleri çıktı. G7 Zirvesi bu konuda alınacak kararlar açısından oldukça önemli.”

ZİRVEDE RUSYA VE ÇİN’İN ÖNEMLİ YERİ OLACAK

Zirvede Rusya ve Çin’in önemli bir yerinin olacağına dikkat çeken Atlı, “Aslında zirve sonrası Putin-Biden görüşmesi olacak. Rusya’ya Avrupa’nın belirli bir tutumu var. Trump döneminde ABD, bir yandan Rusya ile bir çatışma içinde olurken bir yandan da Rusya’nın tekrar bu zirvede yer alması için söylemleri de olmuştu. Şimdi Biden döneminde Rusya ile tekrar buzları eritme çabası görülüyor. Öte yandan liderlerin gündeminde Çin var. Dolayısıyla G7 ülkelerinin Çin konusunu ortak bir şekilde masaya yatıracakları yer, Cornwall olacaktır. Fakat Çin’e karşı ortak bir tutum beklememek lazım. Bu çok da gerçekçi olmaz. Çünkü G7 ülkeleri büyük ekonomiler. Hepsinin Çin ile ilgili farklı konuları, farklı çıkarları, farklı beklentileri, farklı endişeleri var. Dolayısıyla çok ortak bir hareket beklememek gerek.” ifadelerini kulandı.