CRI Türk Dış Haberler Servisi

Dünyanın en zengin ekonomilerinin dışişleri bakanları, uluslararası diplomaside öncü olmak için G7 Zirvesi’nde bir araya gelmelerinden sadece saatler sonra, Fransa ve İngiltere diplomasi kriziyle karşı karşıya kaldı. Yaşanan gerginlik Manş Denizi’ne askeri gemilerin sevk edilmesi ile yeni bir boyut kazandı.

Daily Mail gazetesi “Savaşa hazırız” manşeti atarken, perşembe sabahı İngiltere, İngiliz Jersey Adasına iki Kraliyet Donanması gemileri HMS Tamar ve HMS Severn’i gönderdi. Bu adım ardından perşembe öğleden sonra, Fransız balıkçı filosu geri çekildi. Filonun geri çekilmesi ile tansiyon azalma gösterdi ve BBC haber kuruluşu, Kraliyet Donanması gemilerinden birinin perşembe gecesi diğerinin cuma sabahı yola çıkacağını duyurdu.

Paris Élysée Sarayı, “durum şu anda sakin ve öyle kalmasını umuyoruz” açıklamasında bulunurken, Fransa Deniz Bakanı Annick Girardin, balıkçıların bu sulara erişiminin engellenmesi halinde Fransa’nın Jersey Adası’na Fransa topraklarından sağlanan elektriği kesmeyi düşünebileceklerini ileri sürdü. Girardin, “Jersey ile ilgili olarak, elektriğin deniz altından kabloları ile dağıtımını hatırlatıyorum.” diyerek ayrıntılara girmeden “gerekirse yaparız” tehdidini gündeme taşıdı.

İNGİLTERE BASINI ÖFKELİ

İngiliz The Sun gazetesi, geçen yıl Brexit sonrası balıkçılık alanları için düzenlenen müzakerelere değinerek, Girardin’in açıklamalarının asla kabul edilemez olduğunu yazdı.

The Daily Telegraph, gazetesi ise donanma gemilerinin bölgeye sevkini “uyarı atışı” olarak değerlendirdi. Britanya donanmasının müdahalesini yerinde olduğu söylenen haberde, “Boris Johnson’ın savaş gemilerini göndermesinin iki sebebi vardı. Bunlardan ilki, Jersey Adası’nda yaşayan insanlara, Avrupalı bir gücün gözlerini korkutmasına Büyük Britanya’nın izin vermeyeceğini kararlılıkla göstermek. Nitekim bu, anayasal olarak adanın korunmasından sorumlu Britanya hükümetinin yükümlülüğü içinde yer alıyor. Johnson’ın kararının ardındaki ikinci gerekçe ise işler iyice kontrolden çıkmadan, balıkçılık teknelerindeki aksi ve agresif mürettebata bir çeki düzen vermesi için Fransa’ya açık ve net bir mesaj göndermekti.” satırlarına yer verildi. 

“BREXIT İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İLE ÇELİŞİYOR”

Fransa Dış Ticaret Bakanı Franck Riester katıldığı bir radyo programında balıkçılık yetki bölgeleri için Birleşik Krallık’a bağlı Jersey hükümeti tarafından alınan kararların “hükümsüz” olduğunu söyledi.

Riester, konuşmasında şunları kaydetti:

“Taviz vermeyeceğiz, hukuk çok açık, sözleşmelere saygı gösterilmeli. Bu konuda çok kararlıyız, ama aynı zamanda gerilimlerin de içindeyiz gereksiz riskler almanın bir anlamı yok. Yetkilendirmeler çok yetersiz sayıda ve açıklanmayan koşullarla Avrupa makamlarına danışılmadan bu izinler verildi. Bu izinler Brexit iş birliği anlaşması ile çelişiyor.”

FRANSIZ VEKİLDEN İNGİLTERE İÇİN YAPTIRIM TEHDİDİ

Avrupa Parlamentosu’ndan Fransız vekil Marie-Pierre Vedrenne, France Bleu gazetesine verdiği demeçte, İngiltere’de karşı yaptırım çağrısında bulundu. Vedrenne, “Çok endişeliyiz ve balıkçılarımıza tam destek vermeye kararlıyız. Brexit asla sona ermiyor ve fark ettiğimiz şey, iyi niyetten yoksun ve verdikleri sözlere saygı duymayan bir ortakla karşı karşıya olduğumuz. Avrupa Parlamentosu balıkçılık komisyonu başkanı meslektaşım Pierre Karleskind ile birlikte, Avrupa Komisyonu’nun buna tepki vermesini sağlamak için harekete geçiyoruz. İngilizler sözlerine uymazlarsa, özellikle ekonomik açıdan misilleme veya karşı tedbirler koyma iradesine sahip olduğumuzu anlamaları sağlanacak.” diye konuştu.