Haber: Mehmet Kıvanç

Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney, Kamil Erdoğdu ve Mehmet Kıvanç’ın hazırladığı Dünya Postası programında G7 ve Nato Zirvelerini değerlendirdi. Ankara’nın pozisyonunu “Türkiye’nin NATO’ya yapılacağı katkıları altı çizmek” olarak açıklayan Güney, sorun alanlarında ise Türkiye’nin kendi mücadelesine devam edeceğini vurguladı. Güney, “ABD-Türkiye ilişkilerinde ciddi gerilim noktaları var. Onlar hâlihazırda devam ediyor. Türkiye PKK/PYD konusunda kendi mücadelesini sürdürmeye devam edecek.” dedi.

RESİM GÜZEL ÇIKARLAR FARKLI

Biden yönetiminin “Amerika geri döndü” iddiasını yansıtmak için müttefikler arası birlik mesajı vermeye odaklandığını belirten Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney, buna rağmen G7 Zirvesi’nde su yüzüne çıkan sıkıntılara işaret ederek şunları kaydetti: 

“İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında İrlanda ile ilgili olarak ufak bir tartışma çıktı. Johnson da Korsika meselesini gündeme getirdi. Bunlar bize müttefikler arasında bazı gerginlikler olduğunu gösteriyor. Küresel anlamda retorik olarak iş birliği yapacaklarını söylediler ama bunun alt başlıkları pek yüzüstüne çıkmadı.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (sol) İngiltere Başbakanı Boris Johnson

G7’deki pandemi ile mücadele başlığına da değinen Güney, öne çıkarılan 1 milyar doz aşı hibesinin de küresel ölçekte düşünüldüğünde “çok sınırlı bir miktar” olduğunu belirtti. G7 Zirvesi’ne ilişkin “derinlikli ve ikna edici değildi” yorumunu yapan Güney, uluslararası kamuoyuna “ABD müttefikleriyle birlikte” fotoğrafının verildiğini bildirdi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE FARKLI YOL ARAYIŞI

Rusya ve Çin’e yönelik verilen mesajlara da değinen Prof. Dr. Güney, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında küresel düzeyde izlenecek stratejilere yönelikler ayrımlara şu sözlerle dikkat çekti:

“Avrupa Birliği’nin (AB) bir stratejik özerklik planı var. NATO nasıl 2030’a yönelik bir yeni yol haritası ve stratejik kavram hazırlığı içindeyse AB de ‘stratejik pusula’ adında stratejik özerkliğin yeni bir haritasının çalışmasını yapıyor. Rusya ya da Çin söz konusu olduğunda AB’nin daha farklı bir davranış biçimi içerisine girebileceğini söyleyebiliriz.”

Türkiye’nin NATO’ya bugüne kadar katkılarını bugüne kadar eksiksiz bir şekilde verdiğini söyleyen Güney, “Türkiye’nin NATO’ya yapacağı katkıların” altının çizileceğini ifade etti. Güney sorunların ise “zamana yayılacağını” aktardı.

“ABD MALİYET DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYOR”

Washington yönetiminin maliyetleri müttefikler arasında paylaştırmaya çalıştığını belirten Güney, bunu yapabilmek için Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) “ortak menfaat ve fayda yaratmaya” odaklandığı belirtti. ABD’nin Çin’e öncelik vermesinin de “müttefikler” siyasetini güçlendirdiğini kaydeden Güney, ABD’nin savaşları bitirme ve çekilme nedenlerini ise şöyle açıkladı: 

“ABD, 1990’lardaki gibi her yere yetişebilecek bir hegemon güç değil. Askeri gücü tartışılmaz ama bunun bir maliyeti var. Uzun soluklu savaşlara son vermenin altında bu yatıyor aslında.”