Galatasaray’da kulüp içi dengeler bozuluyor mu?

Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas’ın açıklamalarına değinen Behçet Üstün, “Başkan Elmas, katıldığı bir teelvizyon programında Galatasaray ile ilgili konuları detaylarıyla aktardı. Galatasaray’daki sıkıntılar belki de Fenerbahçe’deki sıkıntıları aşmış durumda. Sarı kırmızılı kulüp sezona sanki sorun olmayacakmış gibi başlamıştı. Fakat takımdaki kötü gidişat nedeniyle teknik yapılanmada bir değişiklik düşünüldü ve Fatih Terim ile yollar ayrıldı. Elmas’ın programda söylediği bazı cümleler bana gerginliği daha artıracakmış gibi geliyor. Burak Elmas, ‘Galatasaray Kulübü Başkanı, istediği teknik direktörle, istediği zaman görüşebilir. B planı yapmaya mecburdur. Fatih Terim’e, böyle bir görüşme yapıldığını söylemedik. Sadece bir maçtan sonra Guardiola’nın yardımcısıyla ilgili bir bilgi olduğunu ona ilettim. Görüşme detaylarını anlatmadım. Domenec Torrent’le görüştüm. Daha sonra en uygun opsiyon bu olduğu için Fatih Terim’le yolları ayırdım.’ dedi. ‘Fatih Terim’le yolları ayırdım’ cümlesi gemilerin yanması anlamına gelebilir. Bunun kulüp içindeki dengeleri biraz bozacağını düşünüyorum.” dedi.

GÜRKAN KUBİLAY’IN TARTIŞILAN AÇIKLAMALARI

Geçen sene Fenerbahçe TV’de yorumculuk yapan Gürkan Kubilay’ın bir televizyon kanalındaki açıklamaları büyük tartışma yarattı. Üstün bu konuda, “Gürkan Kubilay yaptığı açıklamada, ‘Biz geçen sene Fenerbahçe’de 15. haftadan itibaren Ali Koç’un isteğiyle, ‘Hocam şu takıma bir el atar mısın?’ dediği için müdahalede bulunduk. Mindfulness, denilen bir tekniği dünyada ilk kez uyguladık. Fenerbahçe yedi maçta altı galibiyet, bir beraberlik aldı. Bizden önce yedi maçın altısında duran top golü yiyen takım sonraki yedi maçta bir duran top golü yedi. Bizden önce şutların gol olma oranı yüzde 11 olan takımın bu oranı yüzde 21,5’a çıktı. Yedi maç sonra Erol Hoca kurcalanmaya başladı. Kendince, dışarıdan başka analiz firmalarından veri alıyor ve bunlardan sonuç çıkarıyor. Koskoca Fenerbahçe’de bu olacak iş mi?’ dedi. Şimdi eğer Gürkan Kubilay’ın açıklamaları doğru değilse çok büyük bir garabet. Doğru ise daha da büyük bir skandal. Bütün konuşmanın en doğru cümlesi en sonda söylediği, ‘Koskoca Fenerbahçe’de bu olacak iş mi?’ Bu konuyla ilgili şu ana kadar kulüpten bir açıklama da gelmedi. Yaşanan bu olay Fenerbahçe’nin yönetimsel anlamda bulunduğu kaotik durumun neden olduğunu çok güzel anlatıyor.” diye konuştu.

KADINLAR LİGİ MAÇLARI KÖTÜ ZEMİNDE OYNANIYOR

Kadın Futbol Süper Ligi’nde oynan haftanın maçlarına değinen Üstün, “Büyük camiaların süper lige dâhil edilmesiyle kadın futbolunun daha ilgi çekmesi hedefleniyordu ama bu sanki biraz teoride kalacakmış gibi gözüküyor. Zira çok kötü zeminlerde oynuyorlar. Umarım bu bir şekilde aşılır. Kadın futbolun daha fazla ilgi görmesi için federasyonun ve kulüplerin birlikte çabası olması gerekiyor. Buz zeminlerde oynanan maçlarla kadın futboluna ilgi toplayamazsınız. Bu arada Beşiktaş bütün maçlarını kazanan tek takım.” dedi.

TÜRK POLİSİ KATAR’DA DÜNYA KUPASI’NDA GÖREV YAPACAK

Üstün, Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda güvenlik açısından Türk polislerinin yer alacak olması konusunda ise, “Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenecek olması halen tartışılıyor. Türkiye’nin Katar ile de yakınlığını biliyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin 2022 FIFA Dünya Kupası için Katar’a 3 bin 250 güvenlik görevlisi göndereceğini ve şampiyona öncesinde Ankara’nın Katar personelini eğittiğini söyledi.

Antalya’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Süleyman Soylu, 3 bin çevik kuvvet ve takviye hazır kuvvet personelinin yanı sıra 100 özel harekât personeli, 50 bomba arama köpeği ve idarecisi, 30 çevik kuvvet köpeği ve idarecisi, 50 bomba uzmanı ve diğer koordinatör personelin görevlendirileceğini belirtti. ‘Toplam 3 bin 250 personelimiz Dünya Kupası için Kasım ve Aralık 2022’de 45 gün süreyle Katar’da geçici olarak görev yapacak’ diyen Soylu, ‘Dünyanın dört bir yanından bir milyondan fazla taraftarın katılmasının beklendiği bu etkinlikte personelimiz güvenliği sağlayacak.’ ifadesini kullandı. Bu organizasyonun bir yerinde yer almak prestij açından önemli.” açıklamasında bulundu.

“VOLEYBOL MAÇLARIMIZIN YURT DIŞINDAN TAKİP EDİLİYOR OLMASI SEVİNDİRİCİ”

Voleyboldaki son gelişmelere de değinen Behçet Üstün, şunları söyledi:

“Sultanlar Ligi’nde haftanın en önemli maçı Fenerbahçe Opet-VakıfBank karşılaşmasıydı. Fenerbahçe İlk seti 24-19’dan verdi. İlk seti verdikten sonrada oyundan tamamen düştü. Maçın geri kalanında VakıfBank ciddi bir üstünlük kurdu.

Fenerbahçe-VakıfBank maçı TRT Spor Yıldız ve TRT Spor Yıldız YouTube üzerinden yayınlandı. YouTube 308 bin kişi tarafından izlendi. İzleyenlerin yüzde 38’i Türkiye’den geri kalanlar yurt dışı. Maçlarımızın yurt dışından takip ediliyor olması sevindirici.

Haftanın üzücü olayı Bolu Bld-Mert Grup Sigorta maçında çıkan kavga oldu. Voleybolda alışkın değiliz bu tip olaylara.

Filenin Sultanları’nın da boy göstereceği Milletler Ligi’nin, 31 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında Ankara’da mücadele edeceği rakipleri belli oldu. Çin, Rusya, İtalya, Belçika ile oynayacağız.

Eczacıbaşı Dynavit, Kadınlar CEV Kupası çeyrek final maçında Rus ekibi Uralochka-NTMK’yı eledi ve yarı finale çıktı. Bu maçta asıl ilginç olan iki Türk hakemin görev yapması oldu.