Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Çin ile Hindistan sınırındaki Galwan Vadisi’nde geçen haziranda yaşanan çatışmalara ilişkin bilgilerin açıklanması, sınırlarımızı savunan kahramanlara ve şehitlere duyulan saygının gösterilmesidir.” denildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Gazetesi’nde çıkan bir haberde, geçen haziran ayında Çin ile Hindistan sınırında yaşanan çatışmalarda, dört Çin askerinin şehit olduğu ve bir alay komutanının ağır şekilde yaralandığı doğrulandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying olağan basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, söz konusu bilgilerin şu an açıklanmasının nedenini şu şekilde anlattı:

“Hepimizin bildiği gibi, geçen haziran ayında Galwan Vadisi’nde çatışmalar yaşanmıştı. Bu olayın sorumlusu Çin değildi ve olayda can kaybı yaşanmıştı. Çin, iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkileri savunarak, gerginliği yumuşatmak amacıyla büyük bir soğukkanlılık göstermişti. Ancak Hindistan ise olay hakkında sürekli abartılı haberler yayımlayarak, gerçekleri çarpıttı ve uluslararası kamuoyunu yanıltmaya çalıştı. Çin Halk Kurtuluş Ordusu Gazetesi’nde olaya ilişkin bilgilerin açıklanması, insanların olayla ilgili gerçekleri öğrenmesi için faydalı bir durum. Bu, aynı zamanda devletin sınırları savunan kahramanlara ve şehitlere gösterdiği saygıdır.”

Hua Chunying, “Çin, sınır sorununun çözümünde hep aynı tutumu sergiliyor. Biz anlaşmazlıkları diyalog yoluyla uygun şekilde çözerek, sınır bölgesindeki barış ve istikrarı savunmak için sürekli çaba harcıyoruz. Hindistan’ın sınır sorununa uygun şekilde yaklaşıp, sınır bölgesindeki barış ve huzuru savunmak için Çin’le birlikte çaba göstermesini bekliyoruz. Hindistan’ın ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı yönde gelişmesini hızlandırmasını da umuyoruz. Bence sadece bu tutum iki ülke halkının ortak çıkarlarına uygun olacaktır.” dedi.