Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin gündeminin Gara operasyonu olduğunu belirten İsmet Özçelik, “Türkiye sınırına yaklaşık 40 km uzaklıktaki Gara Dağı’nda PKK kamplarına operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyon birkaç nedenden ötürü önemli. Gara, PKK’nın Kandil-Sincar hattındaki lojistik üst. Ayrıca Kandil’den Sincar’a oradan da Suriye’deki Fırat’tın doğusundaki bölgeye yapılan koordinasyon buradan sağlanıyor. Gara’nın vurulması aynı zamanda Sincar’a operasyonun ayak sesi olarak da değerlendiriliyor. Bu durum tabii Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) hiç istemediği bir şey. ABD bu operasyona karşı. Hatta bu konuda Irak Merkezi Hükümetini ve Barzani yönetimini sürekli uyarıyor. ‘Türkiye’nin bu operasyonunu engelleyin’ diye. ABD neden istemiyor? Çünkü Sincar PKK’dan temizlenirse ABD’nin planları tamamen alt üst olacak. ABD’nin planı ise Irak’ın kuzeyi ile Suriye’de Fırat’ın doğusunu birleştirmek. Bunu sağlamak için de PKK’nın Suriye sınırına gelmesi gerekiyor. Bu nedenle ABD, hem PKK’yı koruyor hem de o bölgede denetimi elinde tutmaya çalışıyor. Bu bölge çok hassas. Türkiye’nin güvenliği için de son derece kritik bir nokta.” dedi.

RUBIN’İN IRAK’IN KUZEYİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI DİKKAT ÇEKİCİ

Pentagon’un psikolojik savaş elemanı Michael Rubin’in bölgedeki yayın organlarına verdiği demeçleri değerlendiren Özçelik, “Rubin vermiş olduğu demeçlerde Irak Merkezi Hükümetini ve Barzani yönetimine ağır eleştiriler yöneltti. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani için ‘Türk devletinin vekilliğini yapıyorlar.’ dedi. Irak Başbakanı Kazimi’ye de ‘Türkiye’ye baskı kurmak istemiyor’ eleştirisi getirdi. Rubin, Türkiye’nin saldırı öncesi Irak Merkezi Hükümeti ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yönetimine bilgi verdiğini ve eğer onların yardımı olmazsa böyle bir saldırının gerçekleştirilemeyeceğini iddia etti. Michael Rubin’i daha önceki açıklamalarından da hatırlıyoruz. Biden’ın önceliğinin Doğu Akdeniz olduğunu, Rumların silahlandırılması gerektiğini söylemiş ve ABD üstlerine takviye yapılmasını önermişti. O nedenle aynı Rubin’in Irak’ın kuzeyi konusunda bu açıklamaları yapması da dikkat çekici.” diye konuştu.

BROOKS’UN TWEET’İ

Özçelik, ABD finans kuruluşlarının Türkiye uzmanlarından Robin Brooks’un atmış olduğu tweet’e ilişkin de şunları söyledi:

“Robin Brooks daha önce Türkiye’de faizlerin artırılmasını savunuyordu. Birdenbire tam tersini söyleye başladı. İlginç bir tweet attı ve Türkiye ile Meksika’yı değerlendirdi. ‘Türkiye teşviki ithalatı artırdı, dolayısıyla net ihracat zayıfladı. Her iki ülkenin de dengelemek için rekabetçi para birimlerine ihtiyaç var.’ dedi. Bir anlamda rekabetçi kur çağrısı yaptı yani ‘Dövizi artırın.’ dedi. Türkiye’ye gelen sıcak para ki, 20 milyar doların üzerinde olduğu söylenen para var. Bir anlamda ‘döviz yükselecek çıkın’ mesajı olarak da algılandı. ABD devleti açısından da bakmak lazım. Bu tweet’in Gara Operasyonu sonrası gelmesi de önemli.”

ABD-RUSYA İLİŞKİLERİ BIDEN’DAN SONRA DAHA DA GERİLECEK

ABD-Rusya ilişkilerindeki son gelişmeleri de değerlendiren Özçelik, “ABD-Rusya ilişkileri öyle gözüküyor ki, Biden’dan sonra daha da gerilecek. Nitekim ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price düzenlediği basın toplantısında, ‘Rusya’nın korkunç insan hakları sicilini aktif şekilde konuşuyoruz. İster Rusya’da isterse bu ilkelere karşı çıkan rejimlerin insan haklarını tehdit ettiği başka bir ülkede bunu yapmaya devam edeceğiz.’ dedi. Price, Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesinin inşaatını tamamlama girişimleri olması halinde ABD’nin yeniden yaptırım uygulayacağını söyledi ve ‘Kuzey Akım-2’yle ilgili tutumumuz çok açık ve değişmedi. Başkan Joe Biden, bunun kötü bir anlaşma olduğunu açıkça söyledi. Bu kötü bir anlaşma, zira Avrupa’yı bölüyor, Ukrayna ve Orta Avrupa’yı Rusya’nın manipülasyonlarına maruz bırakıyor, Avrupa’nın enerji güvenliği alanında beyan edilen hedefleriyle çelişiyor.’ ifadelerini kullandı. Yani ABD, Avrupa’nın kendisinden kopmasını önleyecek tedbirleri almaya çalışıyor.” açıklamasında bulundu.