“Kuruntu Ailesi”nin Hüsnü Kuruntu’su, Avrupa Yakası’nın Tahsin Bey’i, doğal komikliği ile unutulmaz sanatçı Gazanfer Özcan’ın vefatının ardından 12 yıl geçti.

Oynadığı “baba” karakterleriyle hatırlanan, tiyatro, dizi ve sinema sanatçısı Gazanfer Özcan, Semiha Hanım ile Celalettin Bey’in beş çocuğundan üçüncüsü olarak 27 Ocak 1931’de İstanbul Cihangir’de dünyaya geldi.

Cihangir Firuzağa İlkokulunun ardından Beyoğlu Ortaokuluna devam eden sanatçı, Vefa Lisesi’nde okurken oynadığı, “Hisse-i Şayia” adlı oyundaki “Bican Efendi” rolü sayesinde tiyatroyla tanıştı.

Usta sanatçı, daha sonra Şehir Tiyatrolarının Çocuk Bölümüne girdi.

Komedi Tiyatrosunda, 1955’te oynanan “Mahallenin Romanı” oyununda, rahatsızlanan Reşit Gürzap yerine sahneye çıktı, başarılı olunca kadroya girdi.

Gazanfer Özcan, 1950 ve 1960’lı yıllarda çok sayıda sinema filminde rol aldı. Ayıca 1962 yılına kadar hem çocuk hem de yetişkin oyunlarında tiyatro izleyicisiyle buluştu.

Uzun süre sinemaya ara veren Özcan’a, 1998’de “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi. “Komser Şekspir” filmiyle 2000 yılında sinemaya dönen Özcan, 2007’de vizyona giren “Beyaz Melek” filminin oyuncu kadrosunda da yer aldı.

Birçok yapımda da aile babası karakterini oynayan Özcan, senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı, 2004’te yayın hayatına başlayan “Avrupa Yakası” dizisinde “Tahsin Sütçüoğlu”nu oynadı.

Usta oyuncu, kronik akciğer rahatsızlığı ve damar tıkanıklığı nedeniyle 1,5 ay boyunca tedavi gördüğü hastanede 17 Şubat 2009’da hayata veda etti.

Haldun Taner Sahnesinde düzenlenen geniş katılımlı törenin ardından, sanatçının cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.