Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Elde edilen başarıları aktarmaya alışmışken geçen hafta alınan kötü sonuçların hayal kırıklığı içinde olduğunu belirten Behçet Üstün, “Futbol takımımızın Euro 2020’de gösterdiği performans belki tek kayıp olsaydı önemsemezdim. Zira futbolda içinde bulunduğumuz durum ortada. Ancak kadın basketbol takımımızın 2021 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası C Grubu’ndaki performansı da futbolu aratmadı. Dünya sıralamasında yedinci sıradaki milliler otuzuncu sıradaki Slovenya, otuz dördüncü sıradaki Bosna Hersek ve altıncı sıradaki Belçika’ya kaybederek turnuvadan elendiler.” dedi.

VOLEYBOL YÜZÜMÜZÜ YİNE AĞARTTI

“Takım sporlarında yüzümüzü ağartan branş yine voleybol oldu.” diyen Üstün, “Erkek voleybol milli takımımız CEV Avrupa Altın Ligi’nde finalde Ukrayna’yı yenerek namağlup Avrupa Şampiyonu oldu. Üstelik de bu şampiyonluk aynı zamanda unvanımızı korumak anlamına geliyordu, zira son şampiyon da yine Türkiye’ydi. CEV Avrupa Altın Ligi Avrupa voleybolunun en üst ligi değil, biliyorum. Ancak bu, şampiyonluğun değerini azaltmıyor. Zira bu çocuklar belki de futboldaki tek bir teknik adamın maaşı ya da bir futbolcunun primi kadar bir yatırımla bu başarıyı elde ediyorlar. Millilerimizi tebrik ediyorum. Sağ olun, var olun…

Kadın voleybolda da Milletler Ligi normal sezon karşılaşmaları sona erdi. Hollanda ve Güney Kore’yi yenip Brezilya’ya kaybeden takımımız sezonu art arda üçüncü kez ilk dörtte bitirerek ‘Final Four’ hakkı elde etti. Yarı finaldeki rakibimiz dünya bir numarası Amerika Birleşik Devletleri (ABD) oldu. Karşılaşma 24 Haziran Perşembe günü oynanacak. ABD’nin dünya bir numarası olmasından korkmuyoruz, zira iyi ve mücadeleci bir takımımız var ve başa baş oynayabileceğimize inanıyorum. Finale kalmamız halinde ise Japonya-Brezilya galibi ile karşılaşacağız. Kızlarımıza da ABD karşısında başarılar diliyoruz.” diye konuştu.

GALATASARAY’DA BURAK ELMAS DÖNEMİ

Geçen haftanın önemli olaylarından birinin de Galatasaray’daki başkanlık seçimi olduğunu ifade den Üstün, “Son sandıklara kadar müthiş bir çekişmeyle giden oylamayı Burak Elmas kazandı. Benim açımdan bu seçimin önemi gerçekten bir seçim olmasıydı. ‘Liseliler’, ‘derin Galatasaray’ gibi itirazlar olacaktır, ama lobi veya kulis faaliyeti başa bir şey, tek adaylı seçim başka bir şeydir. Galatasaray seçimlerinde beş aday vardı ve bunu bir kazanç ve zenginlik olarak görüyorum. Keşke Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve diğer tüm kulüplerimizde de kulübüne sahip çıkma iddiasında birçok aday seçime girse ve gerçek seçimler izleyebilsek. Bu hafta sonu da Fenerbahçe’de seçim olacak. Başkan Ali Koç dışında Eyüp Yeşilyurt adaylığını açıklamış durumda. Ancak Eyüp Yeşilyurt bu açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı. Kulüp tüzüğüne göre başkanlık için adaylık başvurularının Genel Kurul’a katılma hakkı olan iki yüz üyenin imzalı (noter tasdikli) teklifi ile yapılması zorunlu. Bu imzaların toplanıp toplanmadığını bilmiyoruz. Diğer aday Ali Koç’un ise listesi hakkında kimsenin bilgisi yok. Bu şartlarda gidilen bir seçime ne kadar seçim denilebilir açıkçası bilemiyorum.” açıklamasında bulundu.

“O HALDE SORMAK GEREKİYOR; BU ‘GAZETECİLER’ ORAYA NEDEN GİTTİLER?”

Spor yorumcusu Behçet Üstün, son günlerin çok konuşulan ve Faruk Bildirici’nin gündem getirdiği “bedava tur” konusu için de şunları söyledi:

Euro 2020 skandalından bahsetmeden geçmek olmaz. Deneyimli gazeteci Faruk Bildirici hafta içinde bir yazı kaleme aldı.

Bildirici ‘futbol medyasının önde gelen isimlerinin Milli Futbol Takımının Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarını izlemek üzere Roma ve Bakü’ye, Futbol Federasyonu’nun düzenlediği bedava turlarla gittiklerini’ yazdı.

Buna göre ‘Federasyon, 11 Haziran’da İtalya ile oynanan maç için medyadaki futbol servisi müdürlerinden oluşan 14 kişilik bir grubu Roma’ya götürdü. Özel uçakla gidilen Roma’da, spor müdürlerinin iki gecelik konaklama ve diğer giderlerini de federasyon karşıladı. Sadece gazeteciler değil, bazı kulüp başkanları da vardı, federasyonun davetli götürdüğü isimler arasında.  (…)

Bakü’de oynanan Galler maçı için liste daha geniş tutuldu. Sadece önde gelen medya kuruluşlarının spor servisi müdürleri ile yetinilmeyip spor muhabirleri de eklendi özel uçağa binecekler listesine. Hatta bazı siyasiler, federasyon yöneticileri, alt liglerden kulüp başkanları da davet edildi. Gezi yine iki gecelik tutuldu, davetlilerin tüm masrafları karşılandı.

Futbol Federasyonu, İsviçre ile oynanacak milli maç için de Bakü’ye özel uçak kaldırıyor. Yine çok sayıda spor servisi müdürü, futbol yazarı, kulüp başkanı ve yöneticinin katıldığı bu gezide de iki gece kalınacak.’

İşin daha da korkunç boyutu ise şu oldu:

‘Gazetecilerin katıldığı geziler gizli olamaz. Çünkü zaten izlemek, yazmak, aktarmak için o geziye gitmişlerdir. Ama Federasyon’un davetlisi olarak bu geziye gidenlerin bir kısmı izledikleri maçlarla ilgili ne yazı yazdılar ne bir program yaptılar.’

O halde sormak gerekiyor; bu ‘gazeteciler’ oraya neden gittiler? 

Birtakım gazetecilerinin otellerde ağırlanmasının gündemde olduğu şu dönemde bu da sanki ‘futbolun rüşveti mi?’ desek bilemiyorum.

Euro 2020 başarısızlığı karşısında bu isimler federasyonu nasıl eleştirebilecekler? Ya da alt kadrolarının eleştirmesine ne kadar izin verecekler? Gerçekten çok acıklı bir durum.”

OLİMPİYATLARA 10 BİN SEYİRCİ

Behçet Üstün, olimpiyatlardaki son gelişmeler için de “2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları yetkilileri, her sahanın seyirci kapasitesinin yüzde 50’sinden fazlası olmamak kaydıyla, en fazla 10 bin seyircinin mücadeleleri yerinde izleyebilmesine karar verdi. Böylelikle seyircili mi seyircisiz mi, tartışmaları şu an için sona ermiş durumda.  2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları haberlerini takip etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

UEFA VE ALMAN FUTBOL FEDERASYONU ARASINDA GERİLİM

İlginç bir gelişme de UEFA ve Alman Futbol Federasyonu arasındaki yaşandığını hatırlatan Üstün, “UEFA Almanya Milli Takımı kaptanı Manuel Neuer’in gökkuşağı renkli kaptanlık bandına soruşturma açıyor. Alman Futbol Federasyonu tarafından doğrulanan habere göre, UEFA bu bandı ‘politik işaret’ kabul ederek statüye aykırı bulmuş. Neuer’e para cezası verilmesi gündemde.

Alman Milli Takımı basın sözcüsü Jens Grittner bu bandın 7 Haziran’da Letonya ile oynanan hazırlık maçından beri takıldığını, bunun çeşitlilik, açıklık, tolerans, nefret ve dışlamaya karşıtlık anlamını taşıdığını söylüyor. Yani bu Neuer’in bireysel tavrından çok Alman Futbol Federasyonu ve milli takımının bir tavrı.

Almanya’nın LGBTI hareketine desteği bununla sınırlı değil. Çarşamba günü oynanacak Macaristan maçında LGBTI+ bireylerle dayanışma mesajı vermeyi planlıyor. Plana göre, maçın oynanacağı stat, gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılacak; ayrıca Münih Belediye Binası gökkuşağı bayraklarıyla donatılacak. Almanlar, son dönemde LGBTI+ karşıtlığının ciddi şekilde arttığı Macaristan’a açık ve net bir mesaj vermek istiyor.

Bu tartışmalar bir yana UEFA’nın genel anlamdaki politik tavırlara ceza verme dürtüsü anlaşılabilir değil. Üstelik UEFA dibine kadar politikaya batmışken. Sırf politika ve para için kasımda Katar’da Dünya Kupası’nı düzenlemeyi kabullenen bir oluşumun, birtakım sembollere ya da politik tavırlara dışlama niyeti hiçte samimi değil.” değerlendirmesinde bulundu.