Haber: Ersoy İrşi

Alina Boz ve Nur Fettahoğlu’nun oynayacağı Emre Sefer’in yeni kısa film projesi “Babamın Öldüğü Gün”  sete çıkmak için bütçe desteği bekliyor. Filmi ekibi yayınladıkları video ile “Fongogo”da oluşturdukları kampanyaya destek çağrısında bulundu. Sefer ile hikâyenin ve kampanyanın ortaya çıkış sürecini konuştuk.

Birçok festivalde yarışan ve ödüller alan “Cesur” ve “Mahallenin Bazı Kedileri” adlı kısa filmlerle adını duyuran Emre Sefer, yeni projesi için kolları sıvadı. Hikâyesini Nur Şeyda Koç ile yazdığı, Alina Boz ve Nur Fettahoğlu’nun oynayacağı “Babamın Öldüğü Gün” filmini çekmeye hazırlanıyor.

Yalnız kısa filmler için bütçe yaratma, sponsor bulma zorluğu da önlerinde duruyor. Bu sebeple de Emre Sefer ile oyuncular Alina Boz ve Nur Fettahoğlu bir video yayımlayarak filmi çekmek için destek istediler.

Fongogo üzerinden destek toplamaya başlayan ekip, ihtiyaçlarını şöyle sıralıyor:

* Yardımcı oyuncular (Filmde kırk kişiye yakın yardımcı oyuncu ile çalışacağız, bu da ciddi bir masraf demek)

* Kamera, ışık, ses ekipman kiraları

* Yemek giderleri

* Ulaşım masrafları (Servis, ekip otoları vs.)

* Mekân kirası (Mezarlık ve benzinlik)

* Kostüm ve sanat harcamaları

VİCDAN MI AKIL MI?

Temmuz- ağustos ayları arasında İstanbul’da çekilecek olan filmin konusu şöyle:

“Babalarını kaybeden Sema ve Hale, cenazede bir araya gelir. Araları bozuk olan ikili, cenaze sonrasında birlikte eve doğru dönerler. Hale, hasta babasına aylarca bakmış ve Sema yanlarına hiç uğramamıştır. Bu durumu dert haline getiren Sema, Hale ile tartışmaya başlar. Yolda hiç ummadıkları bir olayla karşılaşırlar ve bu durum onları vicdan ile aklı arasında bir tercih yapmaya zorlayacaktır.”

“HEYECANIMA ORTAK OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Filmi 2019 yılında yazma başladığını ve üzerinde defalarca çalıştığını belirten Emre Sefer hikâyenin ortaya çıkışı için şunları aktardı:

“Genellikle yazdığım hikâyeler kara komedi, içinde mutlaka mizah barındıran veyahut absürt hikâyelerdi. ‘Mahallenin Bazı Kedileri’ filmini çektikten sonra da yeni bir fikir arayışındaydım ama bu sefer kendi tarzımın dışında bir şeyler yazmak istiyordum. Yolda geçen bir senaryo yazma fikri hep aklımda vardı ancak bir türlü parçaları birleştiremiyordum. Aynı gün içinde geçen bir dramatik çatışma hikâyesi yazma fikri çok hoşuma gitti. Yakın arkadaşım Nur Şeyda Koç ile konuşurken, cenaze sonrasında bir araya gelen iki kız kardeşin durum hikâyesi çok makul geldi ve projeyi konuşmaya, fikir üretmeye, yazmaya başladık.”

YAZARKEN DÜŞÜNDÜĞÜM KİŞİLERLE ÇALIŞIYORUM”

Oyuncu seçimlerinde kıstaslarının neler olduğunu sorduğumuz Sefer, şöyle konuştu:

“Her film için oyunculuk çok önemlidir ama özellikle bir kısa filmde oyuncunun performansı dört beş kat daha önem taşır o sebeple eşimize dostumuza oynattığımız karakterler kısa filmlerde genellikle sırıtır, belki de bu sebeple yeterli başarıya ulaşamaz. Bu fikrin hep bilincindeydim. İyi bir oyuncunun, başarılı bir oyuncu yönetimiyle filmi taçlandıracağını düşünüyorum o sebeple genellikle performansını beğendiğim, hayranlık duyduğum oyuncularla paylaşıyorum projelerimi, onlar da eğer beğenirlerse birlikte çalışma imkânı oluşuyor. Karakteri yazmaya başladığım andan itibaren onları kafamda birileri oynayıp durur, genellikle de yazarken düşündüğüm kişilerle çalıştığım için çok mutluyum.”

“HEYECANIMA ORTAK OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Destek kampanyası oluşturmaya nasıl karar verdiğine ilişkin de Emre Sefer, şunları kaydetti:

“Aslında hiç hesapta yoktu. Filmi haziran-temmuz aylarında kendi imkânlarımla çekmeyi planlıyordum, sonrasında birkaç kısa film yönetmeni arkadaşımla konuşurken ‘Neden Fongogo’yu denemiyorsun?’ sorularıyla karşılaştım. Biraz araştırdıktan sonra, geçen sene festivallerde yarıştığım ve sevdiğim çoğu kısa filmin Fongogo üzerinden desteklendiğini gördüm. Bunun bir fırsat olabileceğini düşünüp böyle bir kampanya başlattım. Bu proje benim için çok kıymetli. Bu projeyi hayata geçirebilmek için desteğe ihtiyacımız var. Ben çok heyecanlıyım. Heyecanıma ortak olmaya davet ediyorum. Gelin filmi birlikte çekelim.”

“İNANIYORUM Kİ, GÜZEL BİR İŞ ÇIKARACAĞIZ”

Senaryoyu okuduğu anda çok etkilendiğini belirten Nur Fettahoğlu, şöyle konuştu:

“İyi bir şey okuduğumda ’ağzım sulandı bunu oynamak istiyorum.’ derim, bu hikâye de öyle bir hikâye. İnanıyorum ki, güzel bir iş çıkaracağız. Desteklerinizi bekliyoruz.”

İlk kez bir kısa filmde yer alacağını söyleyen Alina Boz ise, “Senaryoyu okuduğumda çok heyecanlandım. Sizden de desteklerinizi bekliyoruz.” dedi.