Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi

Bölge ve Orta Doğu’nun gündeminde İsrail olduğunu belirten İsmet Özçelik, İsrail’de yaşanan hükümet sorunlarını ve ayrıca Filistinlilerin yaşadığı bölgelere yapılan operasyonları gündeme getirdi.

“İSRAİL VE ABD ORTAK HAREKET EDİYOR”

İsrail polisinin Müslümanlar için kutsal sayılan Mescid-i Aksa’ya girdiğini ve namaz kılanlara müdahale ettiğini ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu saldırılarda ses bombaları da kullanıldı ve 200’den fazla Filistinli yaralandı. Kadir gecesi de saldırılar devam etti. İsrail polisi Filistinlilere müdahale etti ve 90 Filistinli daha yaralandı. İsrail uzunca bir süredir Kudüs üzerinde yoğun bir çaba yürütüyor. Oradaki Filistinlilerin evlerini boşaltmaya çalışıyor onları oradan çıkartıp, Kudüs’e tamamen el koymaya çalışıyor. Çok tipik başka hamleleri de var. Örneğin, eski Kudüs müftüsünün evini sinagog yapma kararı aldılar. Kriz sanki bilerek tırmandırılıyor.

Uzmanlar, İsrail’in şu anda uyguladığı politikaları biraz eskiye dayandırıyorlar. Yani çok önceden hazırlanan bir plan var ve bu plan çerçevesinde İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ortak faaliyet gösteriyor, deniliyor.
Filistin için Suriye önemli bir ülkeydi. Filistinlilere en iyi muamele eden ülke Suriye’dir, denilir. Müslüman ülkeler arasında Filistin sorunu çözülmeden İsrail ile ilişki kurulmayacak kararı alınmıştı ancak Filistin’e destek veren Saddam, Kaddafi devrilince bu karar da ortadan kalktı. Suudi Arabistan, Bahreyn… İsrail ile ilişkiye geçtiler ve Filistin’e yardımları kestiler.

Türkiye de İsrail’in yaptıklarına karşı protestolar var. İsrail Büyükelçiliği önünde protestolar yapıldı. Bütün bunlar önümüzdeki dönem için de son derece kritik. Türkiye için Filistin vazgeçilmez, İsrail ile ilişkilerimiz çok alt düzeyde ilerliyor. Gelişmeler İsrail ile doğrudan ilişkileri de zorlaştıracak.

ABD-İRAN GERİLİMİ

‘Viyana’daki görüşmeler ne olacak?’ diye bekliyor, herkes. İran Cumhurbaşkanı Ruhani bir açıklama yaptı. Ruhani, ABD yaptırımlarının kaldırılması dışında bir seçeneğin olmadığını vurguladı. ‘ABD ve Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmaya dönmekten başka bir seçenekleri yok.’ dedi. Ruhani yaptırımların kaldırılması konusunda ilerleme kaydedildiğini bildirdi. Müzakerelerin devam ettiği bilgisini verdi. Beyaz Saray da İran’ın anlaşma şartlarına dönmesiyle yaptırımların kaldırılabileceğini söyledi.”