2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni 4 Şubat akşamı düzenlendi. Çin’deki mevsimlerin 24 sezonuyla yapılan geri sayım Çinlilere özgü romantizmi yansıttı.

Geri sayımdaki 24 sezonla ilgili görüntülerde, Gu Yu Sezonu’na ait kayısı çiçeğinden, Da Han Sezonu’ndaki göl manzarasına, Mang Zhong Sezonu’ndaki buğday tarlaları ve gök kuşağından, Li Dong Sezonu’ndaki Burçin ilçesindeki Kum köyünün manzarasına kadar, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nden 9 güzel manzara son derece dikkat çekiciydi. Birlikte bu güzel yerleri gezelim.

Dağlarda beyaz ve pembe kayısı çiçekleri, yeşil çayırlarla birlikte güzel bir resim oluşturur

Kar içindeki kayısı çiçekleri özel tatlara sahip

GU YU SEZONU’NDA (TAHIL YAĞMURLARI BAŞLIYOR) 

KÜNES İLÇESİNDE YER ALAN TÜRGEN KÖYÜ KAYISI VADİSİ

İli Kazak Özerk İli’nin Künes İlçesinde yer alan Türgen köyü kayısı vadisi, Künes Nehri’nin kuzey kıyısında yoğunlaşan ilkel bir yabani ormandır.

Her yılın çiçeklenme mevsiminde burası bir çiçek denizine dönüşür. Dağları bürüyen beyaz ve pembe kayısı çiçekleri yeşil çayırlarla birlikte güzel bir resim oluşturur, küçük kayısı çiçekleri muhteşem bir sahne yaratır.

Künes ilçesinden bir turizm yetkilisi, kayısı çiçekleri izlemek için en iyi mevsimin Mart ayı sonundan Nisan ayı ortasına kadar süreceğini söyledi.

Turistler ister yürüyerek ister at binerek kayısı çiçeklerinin tadını çıkabilirler.

Kıvrılan Kaidu Nehri 9 güneş efsanesiyle birçok turisti bölgeye çekiyor

Kaydu Nehri kurdele gibi otlağa dağılıyor

XİAO MAN SEZONU (OLGUNLUK DÖNEMİ)

Bayınbulak turistik bölgesinde Jiu Qu 18 Eğimi

Bayinğolun Moğol Özerk İli’nin Hecing ilçesinde yer alan Bayınbulak turistik bölgesi tepeleri, havzaları, çayırları ve sulak alanları bütünleştiren bir ekolojik turistik bölgedir.

Geri sayımda yer verilen Kıvrılan Kaidu Nehri görüntüsü, kurdele gibi otlağa dağılan Kaydu Nehri’nin güzelliğini tasvir etti.

Her yılın Güz Ortası Festivali öncesi ve sonrasında, Kaydu Nehri’nin gün batımı konumu nehrin tam ortasında bulunur, nehrin su hacmi, aydınlatma açısı ve çekim süresi mükemmel olduğunda, nehirde 9 güneşin yansıması görülebilir.

İli Kazak Özerk İli’nin Moğolküre ilçesinde kolza tarlasındaki güzel gökkuşağı

MANG ZHONG SEZONU (BAŞAKLI TAHILIN EKİM SEZONU) 

İLİ KAZAK ÖZERK İLİ’NİN MOĞOLKÜRE İLÇESİNDEKİ BUĞDAY TARLASINDA GÖKKUŞAĞI İZLEMEK

Gökkuşağı her yıl Mayıs’tan Eylül’e kadar ortaya çıkar ve en güzel aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine geri sayımdaki görüntülenen gökkuşağı manzarası, Haziran ayının sonundaki manzara.

İli Kazak Özerk İli’nin Moğolküre ilçesinde sonbahar buğday tarlaları

CHU SHU SEZONU ( SONBAHARIN HABERCİSİ) 

İLİ KAZAK ÖZERK İLİ’NİN MOĞOLKÜRE İLÇESİNDE SONBAHAR BUĞDAY TARLALARI

Geri sayımda Ağustos ayındaki Moğolküre ilçesinin sonbahar buğday tarlaları, altın renklerle Xinjiang’da hasat sezonunun güzelliğini yansıttı.

Wucaitan’da dört mevsimin ayrı tadı vardır

QİU FEN SEZONU (SONBAHAR EKİNOKSU) 

WUCAİTAN MANZARA BÖLGESİ

Wucaitan manzara bölgesi, İli Kazak Özerk İli’nin Burçin ilçesinin Arktik Okyanusu’na dökülen tek nehri olan Ertiş Nehri’nin kuzey yakasında yer alır. Burası Yardang yeryüzü biçimi, nehir ve orman manzarasıyla turistlerin gözdesi haline gelmiştir.

Moğolküre ilçesindeki sulak alan parkında uçan kuşlar

HAN LU SEZONU (SONHABARIN SONU) 

TEKES NEHRİ ULUSAL SULAK ALAN PARKI

Moğolküre ilçesinde yer alan Tekes Nehri Ulusal Sulak Alan Parkı, bataklıklar, ikincil ormanlar, çayırlar, nehirler ve göçmen kuşlar gibi doğal manzaralara sahip. Yemyeşil su bitkileri ile çevrilen sulak alanlar, doğal bir meradır.

Leylek turnaları, gri turnalar ve kuğular gibi çeşitli kuşların bulunduğu Sulak Alan Parkı, bir fotoğrafçı cenneti olarak bilinir.

Hemu Köyü’nün kış manzaraları

Hemu Köyü’nün sonbahar manzaraları

Lİ DONG SEZONU (KIŞ BAŞINDA)

Kanas Manzara Bölgesi’nin Hemuhanas Moğol Kasabasındaki Hemu Köyü

“Fotoğrafçıların cenneti” olarak görülen Hemu Köyü, güzel manzaranın yanı sıra kayak yapmayı sevenlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Geleneksel Ay takviminde bir yılın eşit parçalara bölündüğü 24 sezonla ilgili geri sayımda görüntülenen ahşap evler, Hemu Köyü’nün en temsili özelliklerinden biridir.

Hemu’ya gelenler ayrıca atlı kızakları ve antik kürklü kayakları deneyimleyebilir, Hemu’nun gün doğumunun tadını çıkarabilir arden ve at yarışı ve okçuluk gibi halk gösterilerini izleyebilirler.

Karamaili Dağı koruma bölgesindeki yabani hayvanlar  

DONG ZHİ (KIŞ GÜNDÖNÜMÜ) 

CUNGAR HAVZASI’NDAKİ KARAMAİLİ KORUMA ALANI

Karamaili Koruma Alanı, Karamaili Dağı’nda bulunan Przewalski’nin vahşi atı ve Moğol yaban eşeği gibi nadir ve nesli tükenmekte olan çeşitli toynaklı vahşi hayvanlar için kurulan bir doğa koruma bölgesidir.

Sayram Gölü Manzara Bölgesi’nde zengin buz kaynakları

DA HAN (ZEMHERİ SEZONU)  

SAYRAM GÖLÜ MANZARA BÖLGESİ

Börtala Moğol Özerk İli’nde yer alan Sayram Gölü, Xinjiang’daki en yüksek, en büyük ve en güzel dağ gölüdür, ayrıca Atlantik Okyanusu’nun sıcak ve nemli havasının uğradığı son duraktır.

Zengin buz kaynaklarına sahip olan Sayram Gölü Manzara Bölgesi’nde bu yıl buz ve kar sporlarına odaklı kış turizmi geliştirildi.