China Daily

Uluslararası piyasalarda tahıl fiyatlarının hızla artmasına rağmen, Çin iç piyasasında fiyatlar genel olarak sabit kaldı. Mısır fiyatlarında küçük bir artış görüldü ama aynı zamanda fiyatlar görece sabit kaldı. Ülkede üretilen soya fasulyesi fiyatları yine de yüksek.

Peş peşe iyi hasatlar sayesinde Çin tahıl rekoltesi geçen yıl 683 milyar kilo ile rekor bir düzeye ulaştı ve gıda güvenliği ve fiyat istikrarı için sağlam bir temel oluşturdu. Ayrıca, düzenli ve etkili piyasa yönetimi ve düzenlemesi sayesinde, Çin iç gıda piyasası uluslararası tahıl fiyatlarındaki fiyat artışlarının tetiklediği spekülasyonlardan etkilenmedi.

Uluslararası tahıl piyasasındaki değişen senaryoları iyi anladı ve tahıl ithalatını buna göre düzenledi. Geçen yıl 165 milyon ton tahıl ithal etti, bunun 36 milyon tondan fazlası dördüncü çeyrekte ithal edildi ve fiilen bu yıl piyasa arzını güvence altına aldı. Ancak Çin ekonomik kalkınması, toplumunun görece istikrarlı olması ve genel kamuoyunun panikten etkilenmemesi için hayati önemde olan gıda güvenliğini sağlamak için durmadan çalışıyor.

GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMANIN EN İYİ YOLU GIDA ÜRETİMİNİ ARTIRMAK

Çin’in gıda güvenliğini sağlamasının en iyi yolu gıda üretimini artırmak, tahıl çıktısını artırmak ve gıda kullanımındaki verimliliği artırmaktır. Çin 18 yıldır arka arkaya rekor yükseklikte tahıl rekoltesi elde etti. Fakat halen tahıl üretimini artırması, çiftçileri tahıl üretmeye teşvik etmesi ve arzda bir sorun olmamasını garanti altına alması gerekiyor.

Çin’in ekilebilir toprakları korumak için güçlü önlemler alması ve 120 milyon hektar ekilebilir alana sahip olma kırmızı çizgisine sıkı biçimde uyması zorunlu. Çin’in peş peşe iyi hasatlar yapmayı garanti altına almak için teknolojik yeniliğe devam etmesi zorunlu. Çin için önemli bir sorun olduğu dikkate alınarak, tahıl israfının önlenmesi de zorunlu. Aslında gıda tasarrufu yapmak ve tahıl israfını önlemek mevcut şartlarda tahıl üretimi artırmaktan daha önemli.