CRI Türk Dış Haberler Servisi

Küresel çapta gıda güvenliği kırmızı alarm veriyor. Krizin arkasında küresel sağlık ve iklim krizleri kadar hasat sırasında oluşan kayıplar yer alıyor. Çin’in 3 temel noktayı esas alan deneyimi gelişmekte olan ülkeler için öğretici olabilir.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını, iklim krizi, ekonomik durgunluk ve tarımsal üretim teknolojisinin eşitsiz dağılımı gibi nedenler gıda güvenliğini giderek daha fazla tehdit ediyor. Çin Gıda ve Tarım Bakanlığının verilerine göre, 2020’de 155 milyondan fazla insan gıdaya erişim zorluğu yaşadı. Bu rakam son 5 yılın zirvesini temsil ederken, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Organizasyonu, sağlık krizleri, çevresel ve ekonomik etmenlerin yanında hasat teknolojilerinin yetersizliğine dikkat çekiyor. 2019 yılında yayımlanan BM raporunda dünya genelinde hasat zamanında yaşanan kayıplar yüzde 14 olarak kayıtlara geçti. 28 milyon metrik ölçüme denk düşen oran 70 milyon kişinin beslenmesi anlamına geliyor.

Çin Tarım Üniversitesi Ekonomi ve Yönetişim Bölümü’nden profesör Wu Laping, Economic Daily gazetesine yaptığı değerlendirmede tarım alanlarında yaşanan kaybın ülkelerin kalkınma seviyeleri ile paralel olduğuna dikkat çekti.

Gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerin yer aldığı Afrika ve Güney Asya’da hasat zamanı yaşanan kaybın yüzde 30’lara kadar çıktığını anımsatan Wu, “Daha az gelişmiş ekonomiler olumsuz hava koşullarına dayanabilecek ürünleri teşvik etmeli. Modern tarım makileri, yüksek kaliteli depolama ve nakliye ekipmanlar aracılığı ile tasarrufa yönelmeli.” dedi. Wu Laping dünyanın büyük bölümünün temel tarımsal ürünlere erişim yaşadığı zaman diliminde Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) günlük gıdanın yüzde 21’inin israf edildiğini sözlerine ekledi.

GIDA GÜVENLİĞİ GARANTİ ALTINDA

Dünya genelinde hasat zamanı yaşanan kayıplara karşı harekete geçen ülkelerin başında Çin geliyor. Geçen yılın kasım ayında konuya ilişkin yönerge yayımlayan Çin, “gıda güvenliğinin güvencesi” için 3 hayati alana özen gösteriyor. Bu alanları teknoloji ile hasat veriminin artırılması, ekilebilir tarım arazilerinin çoğaltılması ve israf karşıtlığı olarak sıralamak mümkün.

Çin Başbakan Li Keqiang, 25-26 Aralık tarihinde başkent Beijing’de düzenlenen Merkezi Kırsal Çalışma Konferansı’nda yaptığı konuşmada 2021 yılında Çin’in tahıl üretiminin geçen seneye göre 13,4 milyon ton artarak yaklaşık 683 milyon tona ulaştığı bilgisini paylaşmıştı. Tahıl üretiminde kritik sınır olan 650 milyonu ton hedefini aşan Çin, 2022 planında ekilebilir 6,67 milyon hektar tarım arazi inşa edeceğini duyurdu.

Çin Ulusal Gıda ve Stratejik Rezervler İdaresi’nden Zhou Guanhua, geçen ay yaptığı açıklamada bin büyük tahıl üreticisi ilçeyi kapsayan program dâhilinde 5 bin 400 üretim sonrası hizmet merkezi kurdukları bilgisini paylaşmıştı. Zhou ayrıca “Ülkedeki büyük tahıl depoları, depolama sırasında tahıl kaybı oranını yüzde 1’in altına indirebilir. Dökme tahıl için özel araçlar, tahıl kamyonlarını boşaltmak için kullanılan cihazlar ve otomatik kantarların etkili olduğunu kanıtladı.” ifadelerini kullanmıştı.