Haber / Röportaj: Samet Demir

Türkiye’de artan döviz ve kredi faizlerine rağmen Mart 2021’de Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre 96 bin 428 binek otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirildi.

İçlerinde Tofaş Fiat, Ford Otosan ve Renault gibi yerli üretim yapan markaların da bulunduğu 41 marka neredeyse 100 bin satış gerçekleştirdi.

Süper otomobil kategorisindeki Ferrari beş otomobil satışı yaparken bir diğer süper otomobil markası Lamborghini’nin hiç satış gerçekleştirmemiş olması listede dikkat çeken veriler arasında yer aldı.  

Üretimleri Türkiye’de gerçekleşen Egea, Clio, Corolla, Civic ve i20 gibi otomobillerin üreticileri Fiat, Renault, Toyota, Honda ve Hyundai binek otomobil satışlarında ilk sıralarda yer alırken hafi ticari satışlarında Ford’un öne çıktığı görüldü.

Toplam satışlarda 12 bin 400 bandını geçen Fiat, mart ayı şampiyonu olurken onu 10 bin 950 satışla Volkswagen takip etti.

“HAFİF TİCARİDE SATIŞLAR KARGO VE DAĞITIM NEDENİYLE ARTTI”

Mart ayı perakende satışlarını ve otomotiv sektörünün geleceği elektrikli araçlar hakkındaki detayları, yaklaşık 30 yıldır otomotiv sektörünün nabzını tutan gazeteci Halit Bolkan, CRI Türk’e değerlendirdi.

Satışlardaki etkili artışın nedenlerine değinen Bolkan’ın açıklamaları şöyle:

“2020 yılının Mart ayında Türkiye’de ilk vaka açıklandıktan sonra salgının hızla yayılmaya başlaması toplu ulaşım yerine kişisel seyahat isteğini arttırdı. Nisan ve mayıs aylarında 0 km otomobil tedarikinde yaşanan sıkıntılar da ikinci el otomobil piyasasının hızla büyümesine yol açtı. Hemen ardından kamu bankaları yoluyla yüzde 0,49’a kadar inen kredi faizleri ve özel bankalarla finans kuruluşlarının da bu trendi takip etmesiyle otomobil satışları deyim yerindeyse patlama yaptı. 31 Ağustos’ta yapılan ÖTV düzenlemesi bile pazarın büyümesini engelleyemedi. 2021 yılında ise döviz fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlilik ve faiz oranlarının yükselişi de tüketicilerin alım isteğinde azalmaya sebep olmadı. 2020 yılında pandemi etkisiyle kişisel mobilite arzusu otomobil pazarını büyütürken 2021 yılında buna fiyatların sürekli yükseleceği fikri eklendi. Hafif ticari araç pazarındaki artışın temelinde ise pandemi döneminde hızla büyüyen kargo ve dağıtım ağları yatıyor.    

“ALICILAR OTOMOBİL FİYATLARININ YÜKSELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR”

Otomobil fiyatları dövizde yaşanan artış nedeniyle yükseliyor. Üstelik kredi faizleri de artmış durumda. Hala nasıl bu kadar çok otomobil satılıyor sorusunun cevabı da otomobilin bir yatırım aracı gibi görülmeye başlanması. Normal şartlar altında pazarın büyümesini sağlayan ana unsur düşük faizli kredilerdir. Tüketiciler genelde aylık ödeyebilecekleri taksitlere göre alım yapar. Ancak şu anda otomobil fiyatlarının sürekli yükseleceğini düşündükleri için yüksek faizli bile olsa kredi kullanıp enflasyon karşısında paralarını koruyabileceklerini düşünüyorlar.

MİKROÇİP TEDARİKİNDEKİ SORUNLAR ARAÇ TEDARİKİNE YANSIYABİLİR

Ağırlıklı olarak bireysel müşteriler alım yapıyor. 2020 yılında alımları yavaşlatan filo kiralama şirketleri de alım yapmaya başladı ancak onlar da istedikleri adette araç bulamıyorlar. Pandemi yüzünden Türkiye’de Tofaş ve OYAK Renault da üretimi bir süreliğine durdurmak zorunda kaldı. Global pazarda yaşanan mikroçip sorunu birçok markanın üretimini aksatıyor. Dolayısıyla önümüzdeki aylarda araç temini ile ilgili sıkıntılar yaşanacak gibi görünüyor. Bu da son 3-4 aydır durgunlaşan ikinci el pazarının hareketlenmesini sağlarken fiyatların da artmasına sebep olacak.

VERGİLER ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN REKABET ŞANSINI AZALTIYOR

Elektrikli otomobillerin üretim maliyetleri oldukça yüksek. Dolayısıyla getirilen her vergi pazarda rekabet etme şanslarını azaltıyor. Avrupa ülkelerinde bu otomobiller için vergi teşvikleri uygulanıyor. otomobil markaları tüketicileri elektrikli otomobillere ısındırmak için yeni modellerini getirmeye başladılar ve bu trend devam edecek ancak toplam satışlarda dişe dokunur bir pay almaları şimdilik pek mümkün görünmüyor.”