Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) endüstriyel simgelerinden General Motors (GM) şirketi 28 Ocak’ta yaptığı açıklamada, 2040 yılına kadar karbon nötr hedefini gerçekleştireceğini ve 2035 yılına kadar yakıtlı otomobil üretimini durduracağını duyurdu.

GM’nin kararı, New York Times gazetesinin “endişesine” yol açtı. Gazete, hedeflere ulaşmak için GM’nin Çin şirketlerinin liderliğindeki otomobil ve pil teknolojilerini kabul edeceğini savunuyor.

Gazetenin Shanghai ofisi başkanı Keith Bradsher, ocak ayının sonunda bir makale yayınlayarak, otomobil sektörünün kritik bir aşamaya geldiği ve Çin’in lider konumuna yükseldiği görüşünü paylaştı.

GM şirketi, önümüzdeki 5 yıl içinde Çin’de satışa sunduğu yeni model arabaların yüzde 40’ının yeni enerjili olacağını belirtti. Bu, Çin’in yeni enerjili otomobil sektörünü geliştirme planıyla örtüşüyor. Çin’de, 2035 yılına kadar saf elektrikli otomobillerin araba satışının esasını oluşturması ve kamu otomobillerinin hepsinin elektrikli olması bekleniyor. Çin’in planı, temiz enerjili otomobil üretmekle çevre korumayı amaçlıyor.

Çin’in otomobil satışı, dünyanın toplam satışının üçte birini oluşturuyor. Dünyanın en büyük piyasası olan Çin, ABD ve Japonya’nın toplamından daha büyük. Çin’deki ortakları sayesinde GM ve Volkswagen ürünlerinin Çin’deki satışı, kendi ülkelerdeki satışların üzerine çıkmıştır. Bugün, Daimler, Toyota ve Ford Motor da Çin’le işbirliği içinde elektrikli araba geliştiriyor. Tesla’nın ise Çin’de mega fabrikası bulunuyor.