Yatırım Bankacılığı alanındaki küresel kuruluş Goldman Sachs International’ın son tahminlerine göre Çin, 2022 yılında yüksek gelirli ülke olma sınırını aşacak. Bu tahmini değerlendiren finans profesörü İsmail Melih Baş, 2022’de Çin’in bu kategoriye girmesinin önünde bir engel olmadığını söyledi. Prof. Dr. Baş, Çin’in küresel salgın koşullarına rağmen döneminde yatırım ve istihdam verilerinin iyi durumda olduğunu kaydetti.

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk olan Prof. Dr. Melih Baş, Çin’in yüksek gelir grubu sınırını aşacağı yönündeki tahminleri şu şekilde değerlendirdi: 

“Goldman Sachs’ın yaptığı son tahminlere göre 2022’de Çin yüksek gelirli ülke olmanın alt sınırını aşacak. 2025’e doğru bakıldığında Çin’in kişi başına düşen milli geliri 15 bin ABD dolarını aşacak ve 20 bin ABD doları tutarına doğru yükselecek.”

ÇİN’İN YATIRIMLARA AYIRDIĞI KAYNAK

Yüksek gelir gurubu ligine girmek kadar orada kalmanın da önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Melih Baş, Çin’in yatırımlara büyük kaynaklar aktardığını aktardı:

“Çin, sermaye yatırımlarında oldukça iyi gidiyor. Küresel salgından beş yıl önce Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 43’ünü yatırıma yönlendirmiş. Yüksek gelirli ülkeler ne yapmış diye baktığımızda bu ülkelerin ortalaması bu rakamın yarısı kadar etmiyor. Ekonomik sürdürülebilirlik açısından bu çok önemli.”

Global Times’ta görüşlerine yer verilen Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ekonomik İşler Komitesi Başkan Yarımcısı Liu Shijin şu değerlendirmede bulundu:

“Bu sembolik bir öneme sahip. Çünkü gelişmekte olan bir ülke için orta gelirli ülke olmak nispeten kolaydır. Ancak bu ülkelerin çoğu süreç esansında orta gelir tuzağına saplanıp kaldıkları için yüksek gelirli ekonomiye geçiş yapmak oldukça zordur.”

BU YIL YA DA GELECEK YIL GERÇEKLEŞECEK

Global Times’ın görüşlerini aktardığı Dünya Bankası Eski Baş Ekonomisti Justin Lin Yifu ise şöyle konuştu:

“Dünyadaki en yüksek tasarrufa sahip olan ülkeyiz. Hükümetin bütçe açığının GSYİH’ye oranı da en düşükler arasında. Yatırım için kaynaklarımız var ve Çin yüksek yatırım büyümesini sürdürebilecek.”

Çin’in 1,4 milyarlık nüfusuyla yüksek gelirli ülke olma yolunda ilerleyeceğini belirten Lin, bu yıl ya da gelecek yıl bu hedefin gerçekleşeceğini belirtti. Lin ayrıca bu ilerlemenin insanlık tarihinde önemli bir başarıya işaret ettiğini not etti.

VERİMLİLİK ÖLÇÜTLERİ ÖNEMLİ

Yatırımın verimliliği kıstasının sürdürülebilirlik açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Baş, bunu ölçebilmek için sermaye hasıla kat sayısına bakıldığını hatırlattı. Baş, “Yatırım yapılıyor da bunlar verimli mi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Çin’in durumu diğer yüksek gelirli ülkelerle kıyaslandığında hiç de fena gözükmüyor. 2015-2019 döneminde yüksek gelirli ülkelerin sermaye hasıla katsayısı on (10) dolaylarında Çin’inki de buna yakın.”

SALGINA RAĞMEN VERİLER SAĞLIKLI

Prof. Dr. Melih Baş, küresel salgın döneminde Çin’in istihdam verilerinin de oldukça iyi durumda olduğunu kaydetti:

“Çin, istihdam konusunda tarımdaki iş gücü sanayideki iş gücü bakımından da yüksek gelirli ülkelerin çok üzerinde ortalamaları itibarıyla. Tur bindiriyor. Pozitif ayrışma söz konusu. Çin’in insan sermayesi de çok cazip konumda. Dolayısıyla Çin’in yüksek gelirli ülke kategorisine 2022’de girmesi için bir engel yok.”

Eski Beijing Ekonomik Operasyon Derneği Müdür Yardımcısı Tian Yu da Global Times’a verdiği demeçte, “Çin ekonomisi enflasyonla sarsılmayan ve ekonomisini desteklemek için politika manevra alanı olan birkaç ekonomiden biri.” tespitinde bulundu.