Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünyanın gözünün NATO Zirvesi’nde olduğunu söyleyen İsmet Özçelik, “Biden, başkan seçildikten sonra ilk kez Putin ve Erdoğan ile yüz yüze geliyor. Bu görüşmelerden çıkacak sonuç hem bölgemiz açısından hem de dünyanın geneli açısından son derece kritik. Bu nedenle herkes zirvelerden çıkacak sonuçları merakla bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelen haberler pek iyi değil. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ‘Türkiye, NATO üyesi gibi hareket etmiyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz başta olmak üzere bir ok hamlesinden endişe ediyoruz.’ dedi. Bir anlamda görüşme öncesi ABD tavrını ortaya koydu ki, bu pek hoş olmadı. Erdoğan ise zirve öncesi AK Parti grup toplantısında tavrını açıkladı. Erdoğan,  gündemdeki meseleleri muhataplarla ele alacağını, herhangi bir geri duruşun asla olmayacağını vurguladı. Erdoğan’ın ‘asla geri duruşun olamayacağı’ sözü dikkat çekti.” diye konuştu.

PUTIN-BIDEN GÖRÜŞMESİ ÖNCESİ LAVROV’UN MESAJI

NATO Zirvesi, sonrası 16 Haziran’da Cenevre’de Putin-Biden görüşmesinde olduğunu hatırlatan Özçelik, “Bu zirve Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Bu zirveden sonuç çıkması zayıf bir ihtimal. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir açıklama yaptı ve ‘Zirve elbette önemli ama zirve ile ilgili büyük bir beklentimiz, atılım yaşanacağına dair bir düşüncemiz yok.’ dedi. Zirveyi çok önemli olarak nitelendiren Lavrov, Kremlin’in Batı ile faydaya dayalı ilişkiler geliştirmekle ilgilendiğini kaydetti. Lavrov’un dikkat çekecek ifadeleri de var.  Özetleyecek olursak, ‘Rusya’nın kendi gündemini dünyaya yaymak gibi bir çabası yok. Birileri her ne kadar kendilerini ve başkalarını aksine ikna etmeye çalışsa da bizim süper güç hırslarımız yok. Batılı meslektaşlarımızın kendi demokratik değerlerini gezegene yaymaya çalışırken gösterdiği o mesihvari arzuya sahip değiliz. Zirveye hazırlanırken, umuyorum ki, şu an Biden yönetiminde olan ve Rusya ile ilgili çalışan kişiler, Rusya’nın eylemleri, çıkarları, tutumu, kırmızı çizgilerini değerlendirir ve nihayetinde geçmiş yıllardaki hatalar üzerinde çalışır, uluslararası ilişkilerde bir hegemonya iddiası tutumuyla diyalog sürdürmekten kaçınır.’ Lavrov’un Rusya için ne kadar kritik bir isim olduğunu düşünürsek Putin-Biden görüşmesinin biraz sert geçeceğini göstergesi.” açıklamasını yaptı.

MUSİLAJ TURİZMİ DE ETKİLEYECEK

Gazeteci İsmet Özçelik, Türkiye gündeminde olan müsilaj (deniz salyası) ile ilgili gelişmeler için de şunları söyledi:

“Marmara Denizi’ni kaplaya müsilaj her yeri tehdit etmeye başladı. Esen rüzgâr müsilajı Çanakkale Boğazı’na doğru yönlendirdi. Denizin altındaki müsilaj ise çok daha fazla yoğunlaşmış ve canlıları giderek öldürüyor. Bilim insanları kirliliğin Çanakkale Boğazı’nı geçip Ege’ye doğru yayılmasından endişe ediyor. Ege’deki bütün adalarda risk altında. Koronavirüsten sonra müsilaj da turizmimiz etkileyen bir faktör olarak karşımız acıkacak. YÖK (Yükseköğretim Kurumu) devreye girdi. Üniversiteler harekete geçmiş durumda. Bilim insanları ve konunun uzmanları bir araya gelerek çözüm için çalışma kararı aldılar. Hükümet ve belediyeler birlikte çalışacaklar. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat kurum müsilajın 5 yılda temizleneceğini söyledi ancak bilim insanları denizi kirleten faktörlerin engellenmediği sürece denizdeki kirliliğin devam edeceğini bildirdiler.”