2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın kadınlar serbest stil kayak müsabakasında yarışan Çinli sporcu Gu Ailing, önceki gün bir mucize yaratarak altın madalyayı kazandı. Bu Çin takımının kadınlar serbest stil kayak dalında kazandığı ilk olimpiyat altın madalyası oldu.

Ekstrem bir spor olarak serbest stil kayak tehlikeli ve karmaşıktır. Başarılı olmak için olağanüstü yetenek, sıkı idman ve bilimsel beslenmeye ek olarak, yaralanmaların nasıl önleneceği ve tedavisi gibi tıbbi müdahaleler de özellikle önemlidir. Çin’de buz ve karın tarihini yazan Gu Ailing’in arkasında Geleneksel Çin Tıbbı’nda ortopedi uzmanlarının sağlam desteği var.

                                       Gu Ailing ve Doktor Dong Liangjie

2019’da Gu Ailing, bir idmandan sonra belinden son derece rahatsızdı. Annesi, Henan Eyaleti’ndeki Çin Tıbbı Hastanesi’nden ortopedi doktoru Dong Liangjie’yi davet etti. Dong Liangjie, Geleneksel Çin Tıbbı’ndaki Shaolin kemik ayarı yöntemini  kullanarak Gu Ailing’e masaj yaptı. Tedavi gören yetenekli genç kadın Gu, “Belim hiç bu kadar rahatlamamıştı, sanki bir omur değiştirilmiş gibi!” diye hayretini dile getirdi.

Geleneksel Çin Tıbbı’ndaki kemik ayarı, yetenekli manipülasyonla yerinden çıkmış kırık ucu doğru şekilde sıfırlamak ve yumuşak doku yaralanmasını tedavi etmek için kullanılan bir tür terapidir. Doktor Dong, o sırada Gu Ailing’e bazı rehabilitasyon önerileri de verdi. Buna göre geleneksel yöntemlere ek olarak, uzuvların koordinasyonunu ve iş birliğini geliştirmek amacıyla Baduanjin ve Yijinjing gibi geleneksel Çin dövüş sanatları uygulanabilir.

Dong Liangjie, Kış Olimpiyatları Kayak Slopestyle, Serbest Stil Kayak Big Air ve Double Board U-Slot Ulusal Antrenman Takımları’na tıbbi destek sağlamak üzere 2022 Kış Olimpiyatları milli takımının doktoru olarak işe alındı.

Kış olimpiyatlarına hazırlık döneminde, Dong Geleneksel Çin Tıbbı kemik hastalığı, travma teşhis ve tedavisini spor hekimliği, spor beslenmesi ve spor psikolojisi ile birleştirerek oyunculara eşlik ederek, Japonya ve Yeni Zelanda gibi ülkelere gitti.  Dong Liangjie ayrıca koçun rehberliğinde kayak yapmayı bile öğrendi.

Doktor Zhu Jiangwei, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın müsabaka mekanında

Gu Ailing’e eşlik eden birçok insan daha var. Sichuan Ortopedi Hastanesi’nden doktor Zhu Jiangwei, Kış Olimpiyatları için Çin Serbest Stil Kayak Big Air ve Kayak Slopestyle Takımları’nın doktorudur. Kış Olimpiyatları hazırlıkları sırasında, Zhu Jiangwei, Gu Ailing’in fiziksel özelliklerine göre, Sichuan eyaletindeki Zheng Geleneksel Çin Tıbbı ortopedi özel tekniklerini kullanarak ona tedavi etti ve Gu Ailing’in idmanlar ve yarışmalar sırasında yaralanmalarını en aza indirmek için koruyucu ve önleyici tedbirler aldı. Bu da Gu Ailing’in en iyi şekilde Beijing Kış Olimpiyatları’na katılması için sağlam bir temel sundu.