Çin’in ana kesiminde dün 14’ü yurt dışından olmak üzere 33 yeni Covid-19 vakası tespit edildi. Yerel yolla bulaşan vakaların tamamı güneydeki Guangdong eyaletinde saptandı.

7 Haziran itibariyle Çin’de 409 hasta tedavi altında bulunuyor.

Guangdong eyaletindeki 19 vakadan 10’u asemptomatik olarak raporlandı. 10 vakadan 4’ü Guangzhou’da, 3’ü Shenzhen’de, 1’i Foshan ve 1’i Zhanjiang’da tespit edildi.

Güney Çin’in Guangzhou şehri geçen yazdan bu yana Çin’deki en endişe verici salgın kümelerinden birini durdurmak için seyahat kısıtlamaları getirdi ve toplu koronavirüs testlerini hızlandırdı.

Çin’in en kalabalık Guangdong eyaletinin başkenti Guangzhou yaklaşık 19 milyon kişiye ev sahipliği yapan bir sanayi ve ticaret merkezi. Şehir 21 Mayıs’tan bu yana iki haftada 64 yeni enfeksiyon ve 13 asemptomatik vaka bildirdi.

Şehrin Liwan bölgesinden bir kadına kadar izlenen küme, ilk kez Hindistan’da tespit edilen oldukça bulaşıcı bir türün (Delta varyantı) Çin’de ilk kez yayılmasına işaret ediyor.

Guangzhou Hastalık Kontrol Merkezi Başkan Yardımcısı Zhang Zhoubin, geçen hafta bir basın toplantısında “Varyasyonun daha kısa kuluçka süresi, daha hızlı iletim hızı ve daha yüksek viral yüke sahip olması, Guangzhou’daki durumu geçmişten tamamen farklı kılıyor” dedi.

Salgının yayılmasını önlemek için Guangzhou belediyesi, orta ve yüksek dereceli risk bölgeleri ve pazarların kapatılmasını, restoran ve sağlık hizmetleri sağlayan mekânlara sağlık koduyla giriş yapılması kararı aldı.

Guangzhou şehrinde salgın kümesinin merkezi olarak görülen Liwan bölgesindeki tüm sakinlere nükleik asit testi yapıldı ve testlerin tamamı negatif çıktı.

Shenzhen’den hava yoluyla ayrılmak isteyen yolcular dünden itibaren yeşil sağlık kodu ve son 72 saat içinde alınmış negatif test sonucu göstermek durumunda. Guangzhou ve Foshan şehrinde de benzer uygulamalar başladı. Son kısıtlamalara kadar Guangdong her gün Çin’e gelen tüm yolcuların yaklaşık yüzde 90’ını alıyordu.

Öte yandan Çin’de 3-17 yaş arası grup da acil aşı kullanımı kapsamına alındı. Beijing merkezli Sinovac şirketinin ürettiği Covid-19 aşısı bu yaş grubu için acil kullanım lisansı aldı.