Xinhua / Li Laifang

Kasıp kavuran Covid-19 salgınının etkisine rağmen, Çin-Afrika iş birliği dinamik ivmesini sürdürdü ve hatta yenilikçi mekanizmalar ile önlemler aracılığıyla daha ileri bir seviyeye yükseliyor. Çin’in merkezindeki Hunan eyaletinde geçen hafta çarşamba günü tamamlanan İkinci Çin-Afrika Ekonomik ve Ticaret Fuarı, bu güçlü sinerjinin parlak bir örneğini sundu. Dört gün süren fuar sırasında toplam 22,9 milyar dolar tutarında 135 adet iş birliği anlaşması imzalanarak, anlaşma sayısı ve toplam tutarı 2019 yılındaki ilk fuarı geçti. 

2000 yılında Çin-Afrika İş Birliği Forumu’nun ve özellikle 2018 yılındaki Beijing Zirvesi’nin başlamasından bu yana Çin-Afrika iş birliği hızla gelişti ve ekonomi, ticaret, yatırım, karşılıklı insan değişimi ile her iki taraftan insanların yararına diğer alanlarda kayda değer sonuçlar elde edildi. Çin, 12 yıldır üst üste Afrika’nın en büyük ticaret ortağı oldu. Son 20 yılda, Çin’in Afrika’da doğrudan yatırım akışı yıllık ortalama yüzde 25’ten fazla arttı. Aynı zamanda Çin Afrika’nın ikinci büyük tarımsal ihracat noktasıdır. 

ÇİN 12 YILDIR AFRİKA’NIN EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Geleneksel birlik ile dostluk arasında derin iş birliği ve karşılıklı değişimlerle Çin ile Afrika ülkeleri, insanlık için ortak geleceğe sahip bir toplum inşasında ayrılmaz ve ayırt edici bir parça oluşturan uyumlu ve yaratıcı çabalar aracılığıyla, ortak bir geleceğe sahip daha yakın ve daha enerjik bir toplum oluşturmaya devam ettiler. Karşılıklı yarar sağlayan iş birliği, Afrika ülkelerinin koşullarına ve ihtiyaçlarına tam anlamıyla uyum getirirken, istihdam sağlamak, katma değerli mallar üretmek ve içsel kalkınma için kapasitelerini geliştirmek amacıyla sanayileşmelerini ilerletmeye yardımcı olur. 

Bu ivme aynı zamanda Çin-Afrika kapsamlı stratejik ve iş birlikçi ortaklığını da vurgulamaktadır. Çin ile Afrika ayrı ayrı modernleşmeyi izlemekte, gerçek çok taraflılığı savunmakta ve uluslararası ilişkilerde eşitliği ve karşılıklı saygıyı desteklemektedir. Endüstrilerdeki tamamlayıcı avantajlar iş birliği için geniş bakış açılarını ortaya koyuyor. Covid-19 salgını küresel ekonomik toparlanmayı yavaşlattı, ancak Çin ile Afrika ülkeleri arasında, kazan-kazan iş birliği ve ortak kalkınmayı daha fazla teşvik etmek için yeni büyüme noktaları ortaya çıkıyor. Karşılıklı iş birliği yeni fırsatlarla yeni bir başlama noktasında. Örneğin temiz enerji, dijital ekonomi ve sağlık iş birliği için ortaya çıkan alanları arasında bulunuyor.

ÇİN-AFRİKA İŞ BİRLİĞİ ZAMANA YENİK DÜŞMEDİ

Çin-Afrika iş birliği zamana yenik düşmedi. Covid-19 salgınına karşı mücadele ile Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin ortak inşasında karşılıklı yardım ilişkiyi sağlamlaştırdı. Çin her zaman Afrika’nın iyi dostu, iyi ortağı ve iyi kardeşiydi. Büyük dostluk ve birliğe asla hiç kimse zarar veremez. Aksine bağ, zamanla daha da güçlenecek ve daha da derinleşecek. Çinli şirketlerin ekonomik ile ticari iş birliği bölgelerinin yapımının yanı sıra demir yolu, kara yolu, liman ve diğer altyapı projeleri aracılığıyla Afrika’da yüz binlerce kişiye istihdam yaratıldı. Yerel halk şimdi daha iyi yaşam elde etmek için daha iyi ulaştırma hizmetlerine ve daha fazla fırsatlara sahip. 

Çin mutlak yoksulluğu ortadan kaldırdı, her bakımdan kısmen bir refah toplumu oluşturdu ve tamamen modern bir ülke inşa etti. Afrika ülkeleri ayrıca kendi sanayileşmeleri sürecindeler. 2,7 milyar insandan oluşan devasa bir piyasa ve karşılıklı iş birliği çerçevesi altında kapsamlı iş birliğinin iyileştirilmesiyle, Çin ile Afrika birlikte ortak bir gelecek ve ortak refaha sahip daha yakın ve daha enerjik bir toplum oluşturmak için uğraşıyor.