Güney Afrika’da, bugün yoğun yağma olaylarının yaşandığı Johannesburg kentinin Alexandra bölgesinde ordu, olayları bastırmakta yetersiz kalan emniyet güçlerine destek olmak için sokağa indi.

Eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın tutuklanması sonrası patlak veren şiddet ve yağma olayları nedeniyle, Gauteng ve KwaZulu-Natal eyaletlerinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılama çalışmaları durduruldu.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı eczanelerin ve tıp merkezlerinin yağmalandığı ve ilaç stoklarının çalındığı kaydedilerek, vatandaşlara doktorlar, eczaneler ve hastaneler dışında satışa sunulan ilaçların alınmaması konusunda uyarıda bulunuldu.

ORDU, JOHANNESBURG’DA SOKAĞA İNDİ

Bugün yoğun yağma olaylarının yaşandığı Johannesburg kentinin Alexandra bölgesinde ordu, olayları bastırmakta yetersiz kalan emniyet güçlerine destek olmak için sokağa indi.

Alexandra, kentin gelir düzeyi düşük, suç oranları yüksek bölgelerinden biri olma özelliği taşıyor. 

Bu sabah saatlerinde bölgedeki Pan-Afrika isimli alışveriş merkezi, kalabalık bir grup tarafından yağmalanmıştı. Polis güçleri yağmacılara müdahalede yetersiz kalmıştı.

Askerlerin duruma müdahale etmesiyle yağmacıların dağıldığı gözlemlendi. Çok sayıda kişi askerler tarafından gözaltına alındı. 

Hakkında 15 ay hapis cezası verilen eski Cumhurbaşkanı Zuma’nın affedilmesi talebiyle 9 Temmuz’da başlayan protestolar, kısa sürede şiddet olayları içeren ayaklanmalara dönüştü.